Salkım Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı

Salkım Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı
Salkım Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı

Yine yeni bir tığ oyası modeli yapımını sizlerle paylaşıyorum. Yapımının da anlatıldığı videosunda salkım çiçek motiflerinin süslemiş olduğu bu tığ işi yazma kenarı oyasını öğrenmiş olacaksınız. Farklı bir çiçekli oya modeli anlatımı olacak. Sizlere önceki paylaşımlarımda da farklı farklı çiçekli oya modelleri paylaşmıştım. Bu seferki model hem yeni hem de diğerlerinde farklı olması açısından yazma kenarlarınızda değerlendirmenizi düşüneceğiniz bir oya modeli olacağını düşünüyorum.

Resim ve videosundan anlaşılacağı üzere salkım çiçekli tığ oyası yapımı 2 sıradan oluşmaktadır. Çiçeklerin tomurcuklarının yapımında ekstra olarak 2 adet en küçük boyda serum halkaya ihtiyaç duyulmaktadır. İlk sırada iki motif arası ve çiçek motiflerinin zemin oyası yapılmıştır. İkinci sırada da zemin oyası üzerine çiçeklerin yaprakları uzun pimpirikler oluşturularak örülmüştür.

Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı
Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı

Salkım çiçekli tığ oyasında iki motif arasını oluşturan pimpirikli sıra ilmeği 2-2 alıp, 4 zincir çekip aradan kapatılması ile oluşmaktadır. Bunun kendi istediğiniz ara kadar sürekli tekrarlamalısınız. Zemin için pimpiriklerden sonra iki küçük kutucuk yapılmıştır. Bu kutucukların üzerine 8 zincirli bir yuva oluşturulmuştur. Sonrasında bu yuvaya da batarak iki çiçeğin altında gördüğünüz birbirine simetrik tırabzanlı yapraklar örülmüştür. Ardından iki örümcek çekilmiş ve her bir örümceğin tepesine en küçük boy iki serum halka sabitlenerek içleri sık iğnelerle doldurulmuştur. Sıralama ilk yaprak, ilk örümcek, ilk halka, ikinci örümcek, ikinci halka ve ikinci yaprak şeklindedir.

Yeni çiçekli tığ oyası yapımının ikinci ve son sırasında farklı renkte bir ipe geçilerek çiçeğin taç yaprakları işlenmiştir. Soldaki ilk halkadan başlanmıştır. Halka üzerindeki ilk sık iğneye ip tutturularak zinciri uzun tutup uzun pimpirikler yapılmıştır. Bir pimpirik önce 1 sonra 2-2 alınıp üzerine 4 zincir çekip araya kapatmak yoluyla oluşturulmuştur. Tüm sık iğnelere batarak aynı pimpiriklerden örülmüş ve salkım çiçekli tığ oyası yapımı sonuçlandırılmıştır.

Salkım Çiçekli Tığ Oya Modeli Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı