Şal Yakalı Burgulu Selanik Çocuk Yelek Modeli

Burgulu Selanik Çocuk Yelek Modeli
Burgulu Selanik Çocuk Yelek Modeli

Baharın habercisi yeni örgü modelleri birer birer yayınlanmaya devam ediyor. Bu kez de bir çocuk yelek modeli üzerinde inceleme yapacağız. Bu yelek şal yakalı, burgulu Selanik örgü modeli ile örülmüş güzel bir yelek örneğidir. Farklı bir şal yaka çalışması yapılmıştır. Yaka çalışması sadece çocuklar örgülerinde değil yetişkin örgülerine de uyarlanabilir yapıdadır.

Örnek yelek modeli 2 ila 3 yaş arası için uygun bir çalışmadır. Boyu 38 cm ve eni ise 34 cm’dir. Selanik örgü modeli ipi çok yiyen bir örnek olduğu için ortalama 2 yumak harcanmıştır.

Çocuklar İçin Şal Yakalı Burgulu Selanik Yelek Modeli Nasıl Örülür?

Bu çocuk yelek örneğinde Selanik örneği alttan batma tekniği kullanarak örülmüştür. Dolama tekniği ile örülmemiştir.

Arka bedeni 76 ilmekle başlanarak düz Selanik örneği ile örülmüştür. Üzerinde herhangi bir burgu ve desen çalışması yapılmamıştır.

Şal Yakalı Burgulu Selanik Çocuk Yelek Modeli
Şal Yakalı Burgulu Selanik Çocuk Yelek Modeli

Yeleğin ön tarafı ise iki parçadan ibarettir ve 46 ilmek ile başlanmıştır. Burgulu Selanik örneği için 16 ve katları şeklinde bir ayarlama yapılmıştır. 8 tane düz Selanik örneği üstten kaydırılmak sureti ile burgulu bir form verilmeye çalışılmıştır. Alttaki ters Selanikler ise arada olduğu gibi gidecektir. Her 5 sırada bir burgu yapılmaya başlanmıştır. Her iki ön parçada da bu burgulu Selanik modelinden iki sıra örülmüştür.

Ön parçalar tamamlandıktan sonra her iki parçadan belli sayıda ilmekler ayrılarak farklı şal yakanın yapımına geçilmiştir. Şal yaka yapılırken yeleğin arka parçası da bu çalışmaya dahil edilmiştir. Ön ve arka parçanın düz Selanikleri üst üste denk gelecek gelecek şekilde yerleştirilmektedir. Ondan sonra da tığla omuzdan her iki parça birleştirilmiştir. Birleştirmeden sonra sadece ön parçada Selanik örmeye devam edilerek yakanın sağ tarafı örülmüştür. Bu işlem sol için de tekrarlanıp iki şal yaka karşılıklı birleştirilmiştir.

Anlatımlı Şal Yakalı Burgulu Selanik Çocuk Yeleği Videosu

Yapılışı biraz zor ve karışık gibi görünen (özellikle şal yaka ve burgu kısmı) bu örgü yelek örneğini bir de aşağıdaki videodan anlamaya çalışın. Sanırım bu şekilde anlamakta zorluk çektiğiniz kısımları netleştirmiş olursunuz.

Kaynak: https://youtu.be/t5ETPrWAkFk

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı