Saksıda Çiçek Lif Modeli ve Yapımı

Saksıda Çiçek Lif Örneği
Saksıda Çiçek Lif Örneği

Sizlere çeyizleriniz için çok şık lif modelleri paylaşmaya devam ediyoruz. Şimdi de adeta bir tabloyu andıran bu harika saksıda çiçek lif modeli ve yapılışına göz atalım. Bu da bir başka çift katlı lif modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü ilk önce beyaz zemin örülmüş ve sonrasında saksı ile çiçekler örülerek beyazın üzerine dikilmişlerdir.

Yapımı oldukça kolay lif modellerinden biridir. Dört farklı lif ipi ile örülen bir modeldir. Çiçeklerin ortasında ve saksının üst bölümünde inci boncuklara yer verilmiştir. Bu şık saksıda çiçek lif modeli, saksı ile çiçeklerin zemin lifine dikilmesi sonucunda meydana gelmiştir. İstenirse süslemeler de değişikliğe gidilebilir. Saksıda incilerin yerine bir kurdele örülüp ortasına dikilebilir. Yine puf çiçeklerin ortasındaki inci yerine fıstık örülebilir.

Tığ İşi Saksıda Çiçek Lif Modeli Nasıl Örülür?

Resimde beyaz renkle görülen zemin lifinin örülmesi ile başlanmıştır. Bu altıgen şeklini pıtırcık papatya lif modeli gibi birçok lif modelinde de görmüştük. Zemin lifi üç defada çekilen fıstıklarla yıldız lif tekniği kullanılarak örülmüştür. Altıgen şeklini alması için de ortasına kadar fıstık sayılarında artırma yapılmış ve ortasından sonra da eksiltmeye gidilmiştir.

Saksıda Çiçek Lif Modeli
Saksıda Çiçek Lif Modeli

Tığ işi saksıda çiçek lif modeli zeminin örülmesinden sonra saksının örülmesine geçilmiştir. Saksı da zemin de olduğu gibi yıldız tekniği ile altıgene benzeyen bir formda örülmüştür. Sadece üst tarafında eksiltme bittikten sonra saksı ağzı için birkaç sıra daha artırma yapılmıştır.

Sonrasında puf çiçekler ve sapları fıstıklarla örülerek tamamlanmıştır. Örülen bu saksı, çiçek ve sapları beyaz zemine incilerle birlikte dikilmişlerdir. Son olarak arası örümcekli fıstık üzeri pimpirikli kenar oyası ile çeyizlik lif modeli bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/U7H2TXl5dWU (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı