Sakallı İpten Örgü Paspas Yapımı

Sakallı İpten Örgü Paspas Yapımı
Sakallı İpten Örgü Paspas Yapımı

Öyle şık örgü paspaslar var ki hayran kalmamak elde değil. İçlerinde keşke ben de örebilsem dediğim oldukça güzel modeller var. Bu şık paspaslardan biri de sakallı iple yapılan örgü paspas modelidir. Üzerinde irili ufaklı çiçek motiflerinin bezediği harikulade güzellikte bir paspas örneğidir.

Örgü paspas yapımı için motiflerde yarı akrilik yarı koton iplikler, paspas için de orta kalınlıkta sakallı ip tercih edilmiştir. Çiçek motiflerinde koyu pembe, açık pembe ve yeşil renkte ip kullanılmıştır. Ayrıca paspas 2,5 numara tığ ile örülmüştür.

Sakallı İple Çiçek Motifli Örgü Paspas Yapımı

Öncelikle orta motifin yapımından başlanmıştır. Ebruli ip kullanılarak tomurcuk için 60 tane zincir çekilmiştir. Çekilen zincirlerin içerisine tek tek batarak sık iğne yapılmıştır. Devamında her bir sık iğne içerisine 2 adet ikili tırabzan çalışılmıştır. Sıra sonunda uzun kuyruk bırakılarak ip kesilmiş ve iğne ile tomurcuğun birleştirme işlemi yapılmıştır.

Sakallı İpten Örgü Paspas Çiçek Motifi
Sakallı İpten Örgü Paspas Çiçek Motifi

Tomurcuğun etrafına 5 zincirli 8 tane yuva oluşturulmuştur. Bu yuvalar tırabzanlarla doldurularak yapraklar çalışılmıştır. Tomurcuğun etrafına arkada yuva oluşturmak suretiyle bu yöntemle toplamda 4 sıra yaprak örülmüştür.

Çiçek motiflerinin delikli zeminini oluşturmak için yine son yaprak sırasının arkasına da yuvalar oluşturulmuştur. Bütün yuvalar içerisine arada 2 zincir olmak kaydıyla üçer adet tırabzan yapılmıştır. Diğer sıralarda da bu şekilde ilerlenerek delikli kare bir zemin elde edilmiştir.

Tüm çiçek motifleri yukarıda anlatıldığı gibi tek tek örüldükten sonra artık paspasın yapımına geçilmiştir. Zemindeki deliklere batarak çiçek motiflerinin etrafı sakallı iple örülmüş ve diğer motifler de eklenerek paspas yapımı tamamlanmıştır.

Anlatımlı Sakallı İpten Paspas Örme Videosu

Kare zeminli çiçek motifleri ve sakallı iple eklenerek bir paspas oluşturma detaylarını aşağıdaki videosundan daha iyi öğrenebilirsiniz. Değişik renklerde deneme yaparak farklı tonlarda sakallı ipten paspaslar örebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/u2jXHKHUZIg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı