Sağlık Dolu Yürüyüşlerin Püf Noktaları

Yürüyüşlerin Püf Noktaları
Yürüyüşlerin Püf Noktaları

Sağlıklı olmak konusunda yürüyüş yapmak her yaştan insanı ilgilendiren durumların başında gelir. Çoğumuz için sağlıklı yaşamın adeta şifresi olarak kabul edilen şey ise yürüyüş ya da spor yapmaktan geçmektedir. Fakat bazı püf noktalar yürümek için yürümüş olmanın yanında size daha çok yarar sağlayacak kadar aslında önemlidir.

Size belirteceğimiz bilgilerle yürüyüşlerden maksimum fayda çıkartmanız mümkün olacaktır. Eğer bazı spor hareketleri ya da benzeri şeyler sizi yoruyor yapmaktan bıkıyorsanız yürüyüş sağlıklı bir vücut için en iyi alternatifiniz olabilir. Yürürken daha çok fayda sağlamak için öncelikle yürürken kolları enerjik şekilde sallamak gereklidir.

Kaslar mutlaka hareket ettikçe var olur. Yürüyüş esnasında kol kaslarının da çalışması için sallamak gerekecektir. Bu kalbin de daha fazla kan pompalamasını sağlayacaktır. Fakat kolları sadece 90 derecelik açılardan tutmaya özen göstermeliyiz. Fartlek, yüksek tempoda yürümek anlamına geliyor. Bu nedenle sizde yürüyüşlerde mutlaka İsveç dilinde hız oyunu anlamına da gelen yürüyüş stilinde yürümelisiniz. Yürüyüş yaparken yararlanılması gereken bir stildir.

Yürüyüşlerinizde mutlaka ölçümler yapmaya başlamalısınız. Yürüme esnasında kalpte oluşan atış hızını ölçerek bedenin zorlanma durumunu tespit edebilirsiniz. Bazen siz tempolu yürüdüğünüzü zannederken oysa ki salınarak da yürüyor gibi görünebilirsiniz. Fakata burada önemli nokta bu ölçümleri yaparken kalbi yormamaya özen göstermeniz olacaktır.

Yürürken maksimum fayda sağlamak için mutlaka yürüyüşlere türlü manevralar ekleyebilirsiniz. Bunun anlamı ise yürüyüşünüz esnasında bazı değişik hareketleri yürüyüşünüze eklemeniz olacaktır. Son olarak da eğimli bir yerde yürünmesi yürüyüşten çok daha fazla fayda sağlamanızı sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı