Rüzgar Gülü Lif Yapımı

rüzgar gülü lifi
rüzgar gülü lifi

Merhaba bayanlar; lifle olan çalışmalara bugün bir yenisini daha ekleyelim dedim. Rüzgar gülü lif modeli, tığdan yapılma özel bir lif ürünüdür. Fakat örgüsü yapılırken, mutlaka desene göre iplik seçilmesi daha büyük önem taşır. Uygun bir tığla gerekli materyalleri hazır olduğunda, keyiflice ve rahatça yapılabilecek lif modelleri arasında yer alır.  Bayanların lifle neler yapabileceği ortadadır. Şık lif ürünleri her seferinde bayanlara ilham vermeye devam ediyor. Rüzgar gülü lif örneği de, işte o şık lifler arasında çoktan dahil olmuş ürünlerimiz arasında diyebiliriz. Tığla yapılan rüzgar gülü lifinin yapım aşamalarına hemen geçelim isterseniz.

Rüzgar Gülü Lifinin Yapım Aşamaları

Rüzgar gülünün yapım aşamalarında, rüzgar gülü lifinin ilk adımında 8 tane zincir çekilerek ilerlenmesi yer alır. Çünkü 8 adet zincirle başlanarak devamı getirilen halka oluşturulan bir örnektir. Devamında halkanın içine doğru tığ yerleştirip, üzerine de ip alıp 1 fıstık yaparak ilerlemelisiniz. Daha sonra ise 3 tane zincir çekmelisiniz. Bunların ardından 1 fıstık yaparak, 3 tane de zincir çekme işlemi uygulamalısınız. Bu işlem 5 kez tekrarlanmalıdır. Bu tekrarlama işlemi sonuncunda toplam olarak 7 tane fıstık meydana gelmiş olacaktır.

Rüzgar Gülü Lif Yapılışı

Rüzgar gülü lif yapılışında ilerlediğimizde, en son çekilen zincir ilk fıstığa bağlanacaktır. Böylelikle bu işlem sonrası daire şekli elde edilmiş olacaktır.  Devamında ise ipi çekerek fıstığın üzerine, tekrar bir fıstık daha yaptıktan sonra zincir çekeceğiz. Bunun ardından ise aynı fıstığın üzerine 1 tane daha fıstık yaparak, 3 tane de zincir çekme işlemi uygulayacağız. Aynı şekilde ilerleyip, diğer fıstıkların da üzerine 1 fıstık 1 zincir, üzerine 1 fıstık 3 tane zincir eklenmelidir. Bu belirtilen işlemler devam ettirilerek, motif tamamlanmış olacaktır. Her iki fıstık arasındaki boşluğa ise 2 fıstık ve 1 zincir, 1 fıstık 1 zincir ve 1 fıstık 4 zincir yapılmalıdır. Böylece motif tekrar tamamlanmış olacaktır.

Devamında en baştaki boşluğa 1 fıstık 1 zincir çekip, 1 fıstık 1 zincir ve 1 fıstık 1 zincir-3 fıstık aralarına ise 1’erli zincir yapılmalıdır.  Yapılmış olan 3 fıstıktan sonra yanında yer alan boşluğa da 1 zincir 1 fıstık ve de 4 tane zincir yapmalı motifi devam ettirmeliyiz. Böylelikle başa 3 tane fıstık ve yandaki boşluk kısımlara ise 1’erli fıstık yaparak motifi ilerletmeye devam etmiş olacağız. Daha sonra ise 4 zincir de ara kısımlara eklenecek, devam ettiğimizde 2 sıra renkli örgü ile ilerlenecektir. Ara renkte katılarak devamı getirilecektir. Son aşamada ise kenar oyası için 3 zincir çekip 2 tane fıstığın arasındaki boşluk için 1 tane fıstık eklenecektir. Fıstıklar bitene kadar bu şekilde ilerlenecek, en son olarak da 3 zincir çekip kulaklar bir birine bağlanacaktır.

Ruzgar Gülü Lif
rüzgar gülü lif modeli
lif modelleri
rüzgar gülü lif örneği
tığla yapılan rüzgar gülü lifi
rüzgar gülü lifi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı