Renkli Tığ İşi Kolye Yapımı

renkli tığ işi kolye
renkli tığ işi kolye

Tığ işi örgü ile ilginç projeler üretilmesine örnek teşkil edebilecek harika bir renkli tığ işi kolye yapımı ile yine birlikteyiz. Tığ işi ile çeşitli motifler üreterek bunları yelek, battaniye, örtüler de kullanıyoruz. Bu sefer yuvarlak tığ işi motifler oluşturarak onlardan şık ve egzotik bir kolye yapmaya ne dersiniz? O zaman hemen işe koyulalım. Size adım adım bu güzel tığ işi kolye işini nasıl yapabileceğinizi göstermeye çalışacağım.

Gereken Malzemeler

  • 11 farklı renkte tığ ipi
  • 2 mm tığ
  • Gözeme iğnesi
  • Makas
  • İki adet 4 mm boncuk, opsiyonel

Renklere dair not: Bu tığ işi kolye sonsuz renk seçeneğiyle yapılabilir. Bu örnekte kullanılan renkler: halkalar için açık mor, koyu mor, açık mavi, koyu mavi, açık yeşil, koyu yeşil, açık sarı, koyu sarı/turuncu, açık kırmızı/turuncu ve koyu kırmızı; zincir için kahverengidir.

Boyuta dair not: İp ve tığ boyutu ihtiyaçlarınıza veya elinizdeki malzemelere uyacak şekilde ayarlanabilir. Perle, ince örgü yünü veya 20 ve 50 numara tığ ipi bu proje için uygundur. Yeni şeyler denemekten çekinmeyin.

Tığ İşi Kolye Nasıl Örülür?

Seçtiğiniz renklerde 10 halka örün.

Birinci Tur: Sihirli halka örün (veya 2 zincir çekip ikinci turun ilmeklerini tığdaki ikinci zincirin içine örün).

İkinci Tur: Üç zincir çekin – sihirli halkaya 13 adet ikili tırabzan çekin – birleştirmek için üçüncü zincirin üçüncü ilmeğinin içine yarım sık iğne örün.

Üçüncü Tur: Üç zincir çekin – aynı boşluğa ikili tırabzan çekin – 13 defa bir önceki turun her bir ikili tırabzanının içine 2 adet ikili tırabzan çekin – birleştirme ilmeği ile bitirin:

  1. Son ikili tırabzandan sonra ipi kesin ve iğnenin etrafına dolayın.
  2. Halkayı sağ tarafı yukarı gelecek şekilde tutun ve bu turun başında iğneyi üçüncü zincirin her iki ilmeğinin de altından geçecek şekilde kendinizden uzağa doğru ilerletin.
  3. Sonra iğneyi turun son ilmeğinin halkaları arasına sokun ve yanlış taraftan çekin.
  4. İpi sabitlemek ve halkayı bitirmek için, ipe sarılmış tığı yanlış taraftan bir yönde birkaç ilmeğin altından geçirin, sonra iğneyi ters yönde ilerletin.
  5. Fazla ipi kesin.
tığ işi kolye yapılışı
tığ işi kolye yapılışı

Tığ ile yaptığınız yuvarlakları eşleştirin ve hizalayın.

Yanlış yüz içeri, doğru yüz dışarı bakacak şekilde yuvarlak çiftlerini birleştirin. Bitecek olan kolyede nasıl görünmelerini istiyorsanız o şekilde düzenleyin.

Kolyeyi birleştirin.

Not: Daha düzgün, daha incelikli bir görüntü için kolye zincirini daha küçük boy bir tığ ile (örneğin 1.5 mm harika iş görür) örebilirsiniz. Birleştirici tüm sık iğne ilmeklerini 2 mm tığ ile çalışın.

Adım 1: 25 cm uzunluğuna erişene kadar zincir çekin.

Adım 2: Her 5 yuvarlak için: Yanlış taraflar içe bakacak şekilde yuvarlak çiftlerini bir arada tutun, her iki yuvarlağın etrafındaki ikili tırabzan turunun son sırasının ilmeklerinin içine sık iğne örün. İlk sık iğneyi ördüğünüz boşluğa bir tane daha sık iğne örün. Sonra birleştirdiğiniz yuvarlaklara en yakın olan her 3 zincirin arka ilmeğinin içine bir yarım sık iğne örün. 20 zincir çekin.

Adım 3: 25 cm uzunluğuna erişene kadar zincir çekin.

Adım 4: (Opsiyonel) Her zincirin sonuna 4 mm’lik boncuk takın.

Adım 5: Uçları düzeltin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı