Renkli Tığ İşi Çarık Yapılışı

Renkli Tığ işi Çarık Malzemeleri
Renkli Tığ işi Çarık Malzemeleri

Tığ işleri hepimiz tarafından çok seviliyor. Farklı alanlarda kullanabileceğimiz eşsiz el emeklerini bu ürünler ile elde edebiliyoruz. Sizlere bu yazımızda, çok seveceğinizden emin olduğumuz rengarenk bir model yapmayı göstereceğiz. Kesinlikle sizler de tığ işi çarık yaparken çok eğlenecek ve hiç zorlanmadan yapabileceksiniz. Evinizde ki artık ipleri de rahatlıkla kullanabilmenizi sağlayacak olan bu harika kendin yap projesi sizin de seveceği tarzdan.

İşlem için uygun ve canlı renkleri seçin. Bu şekilde daha antik ve mistik bir görünüm elde edersiniz. Kırmızı, mavi, yeşil ve sarının şık renklerinden sizler de bu şekilde özel bir sonuç elde edeceksiniz.

Renkli Tığ işi Çarık

İşlemin ilk aşaması için zincir üzerine sık iğne yapıyoruz. tığ işi çarık modelinde ki bu işlem taban kısmı olacak. İşlemi bu resimli anlatımlara bakarak devam edeceksiniz. 30 kadar zincir başlangıç için yeterli olacaktır.

Renkli Tığ işi Çarık Yapımı

Bir sıra daha gidin.

Renkli Tığ işi Çarık resimli anlatım

Şimdi işaret koyduğumuz yerler, ayağımızın genişleyen yerleri ve topuk kısmını ayıracak. Sizler de buraya ip ve benzeri bir nesne ile belirteç yapabilirsiniz.

Renkli Tığ işi Çarık resimli

Gördüğünüz gibi, bir ovallik ve taban kısmı bir taraf daha geniş. Bunu yapmak için topuk kısmını sık iğne ile, parmak kısmını tığa ip alıp, sık iğne şeklinde yapın. Ayrıca dönüş yerlerinde 1 kez yerine 2 kez batmanız gerekiyor.

Resimlerle Renkli Tığ işi Çarık

Şimdi tabanın bitişini belirleyen ikinci bir renge geçin. Bir sıra devam edin. Başlangıç noktasına gelin.

Renkli Tığ işi Çarık Yapım Aşamaları

Bu aşama önemli!

Tabanın üst kısmını ördüğünüz için diklemesine bir ilerleme yapacaksınız. Onun için içten yana doğru tığınızı batırıp, yana içe doğru çekin ve bu şekilde bu sırayı da tamamlayın.

Renkli Tığ işi Çarık Örneği

Detayları burada da görebilirsiniz.

Tığ işi Çarık Yapılışı

Şimdi üçüncü renge geçelim. Artık ayak kısmını örüyoruz. Resimleri takip ederek işlemlere devam edin. Aynı şekilde yapılacak.

Tığ işi Çarık Yapımı

Burada gördüğünüz gibi, aynı yere iki kez işlem yapıyoruz ve arada ki zinciri boş bırakıyoruz. Bu şekilde V harfi gibi bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Tığ işinden çarık

Renkleri yapmaya devam edin ve burun kısmını kapatacağınız yere bir işaret koyun.

Tığ işi Çarık örnekleri

Bakın son sırada, tığa ipi 3 kez doluyoruz. Birkaç sıra alta batıyoruz. Tek tek çekiyoruz.

Şimdi patiğimizin motifini yapalım. Bu aynı zamanda burun kısmı olacak.

Renkli Tığ işi Çarık Modeli
Renkli Tığ işi Çarık Modelleri
Tığ işi Çarık Nasıl Yapılır

Renklerin muhteşem dansının sizi de kendine hayran bıraktığının farkındayız. Burada ki gibi canlı renkler kullanabileceğiniz gibi, daha pastel tonlarla da denemeler yapabilirsiniz.

Renkli Tığ işi Çarık Nasıl Yapılır

İşte tığ işi çarık modelimizin motif eklenmeden önceki hali. Biraz babet benzeri olan bu patik oldukça şık ve modern bir tarzda sizlere sıcaklık sunacak.

Tığ işi Çarık Resimli Anlatım

Motifimizin montaj aşaması.

Tığ işi Çarık Resimli

Ve işte harika çarığımız bitmek üzere.

Renkli Tığ işi Çarık Malzemeleri
çarık patik nasıl örülür
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı