Renkli Şiş Oyası Yapımı

Renkli Şiş Oyası Yapımı
Renkli Şiş Oyası Yapımı

Uzun zamandır paylaşmak istediğim fakat zaman bulup da paylaşamadığım şiş üstünde oya modelleri paylaşımlarına devam ediyorum. Bu kez ki oya da yine beğeneceğiniz türden bir yazma kenar oyası modeli olacaktır. Yapımı çok kolay olan bu oya modelinin bir kısmının yapımında şişten yararlanacağız.

Bu yeni şiş oyası oldukça renkli motiflerden oluşmaktadır. Tığ batısı hariç iki sıradan oluşmaktadır. İkinci sırada iki ayrı motif yapımından bahsedilmiştir. Hangisini yapacağınıza kendiniz karar verin. Bence ikisi de güzel ama ben ağaca benzeyen motifi daha çok beğendim.

Renk Renk Şiş Oyası Nasıl Yapılır?

Tığ batımızı yapıp ipimizi sabitliyoruz ve 4 zincir çekiyoruz. Başına 2 kez sarıp tığ batısından bir kutucuk atlayıp ikinciye giriyoruz. İlmeklerimizi 2-2-2 alıp çıkalım. Bir tane zincir çekip ilmeği uzatıp 5 numara şişimize takalım. Sık iğnelerle aşağıya doğru iniyoruz. Bu şekilde üçgen motifler elde ediyoruz ve tepesine zincir çekip ilmeği uzatarak şişimize takmaya yazma boyunca devam ediyoruz.

Artık şişimizi çıkartabiliriz; uzun ilmeklerimiz bozulmayacaktır. İkinci sıramıza geçiyoruz. Bunun için ip değiştiriyoruz ve 2 uzun ilmeğin içine girip ilmeğimizi sabitliyoruz. Üç zincir çekip başına bir kez sarıyoruz. Tekrar 2 uzun ilmeğin içine giriyoruz. Önce 1 kez sonra 2-2 alıp 4 zincir çekiyoruz. Çıktığımız tırabzanın arasına zincirleri kapatıyoruz ve 5 sık iğnesi örüyoruz. Üç zincir çekip oyayı döndürüp pimpiriğin bir altındaki sık iğnede kapatıyoruz. Bu şekilde devam ederek motifimizi oluşturuyoruz.

Diğer alternatif motifin yapımına aşağıdaki videosundan ulaşabilirsiniz. Bunu haricinde en yeni şiş oya örnekleri ile ilgili videolu anlatımları sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Renkli Şiş Oyası Videolu Anlatımı:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı