Renkli Kapaklardan Saat Yapalım

renkli kapaklarla saat yapma
renkli kapaklarla saat yapma

Merhabalar, sizlere bu çalışmamızda kapak kullanarak saat yapmayı göstereceğiz. Kapaklardan saat yapma fikri oldukça değişik bir fikir. Fakat boş kapakları değerlendirip, son derece dekoratif bir saat yaparak evinizi daha şirin hale getirebilirsiniz. Renkli kapaklardan saat yapımı, evde boş vaktinizde eğlenerek yapabileceğiniz bir kendin yap çalışması olacaktır. Sevgili hanımlar dilerseniz çocuklarınızla da bu güzel çalışmayı yaparak, eğlenceli şekilde vakit geçirebilirsiniz. Kimi zaman dışarıdan parayla alınan saatlerden bile daha farklı gelecektir. Ana resmindeki o şık renkli saatin kapaklarını dilerseniz istediğiniz renge boyayarak olayın daha değişik boyutlara taşınmasını da sağlayabilirsiniz.

Renkli Kapaklardan Saatin Malzemeleri

Malzemelerin birçoğu evinizde bulunuyor olabilir. Fakat olmayanları da parantez içindeki açıklamalardaki gibi ilgili yerlerden tedarik edebilirsiniz. Saat için renkli kapaklar, yapıştırıcı silikon, kapakları delmek için lehim makinesi (ısıtarak delmek amacıyla), ağaç çubuklar, siyah ispirtolu kalem, saat teşkilatı (saatçilerden tedarik edilebilir.) Renkli kapaklarla saat çalışması ile vaktin nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Malzemeleri bir araya getirdiyseniz, vakit kaybetmeksizin renkli kapaklardan saat yapımına hemen başlayabilirsiniz.

Renkli Kapaklardan Saat Yapılışı

İlk önce kapakları resim dörtteki gibi lehim makinesi kullanarak deliyoruz. Devamında beşinci resimdeki gibi ısıtıyoruz. Sonuçta resim altıdaki gibi kapakları ağaç çubuklara güzelce yerleştirip adeta lolipop şekeri görüntüsünü alacak şekilde ayarlıyoruz. Resim yedide hepsinin nasıl görüneceği verilmiştir. Daha sonra ise saatin ana kapağını yani gövde kısmını oluşturacak kapağını yapmak için siyahi ispirtolu kalemle gerekli yerleri işaretliyoruz. Resim dokuz ve onda yapılacak işlemleri görebilirsiniz. Sonrasında ise resim 11’deki gibi ana kapağa yani resimdeki görünen kırmızı kapağa çubukları yerleştirip yapıştırıyoruz. Bütün çubukları saatteki rakamların sıralamasına göre yapıştırmalısınız. 12, 3, 6 ve 9’u simgeleyecek kapaklar sarı renkte olacaktır. Ara rakamlar ise beyaz renkte olacaktır. Gövdeye eklenecek saat dilimindeki rakamları simgeleyen çubuklarla, saatin yapım aşaması büyük ölçüde tamamlanmış olacaktır. Resim 14’te çubukların yapıştırma işlemleri bitmiş olacak ve saatin kullanıma hazır halini görmüş olacaksınız. Son bir işlem daha kalmaktadır. Son işlemde saatçiden alınacak orijinal bir saat mekanizması kullanılacaktır. Varsa evdeki saat mekanizmasını da kullanabilirsiniz. Resim 15,16 ve 17’de ise saat mekanizmasının ana kapağa yerleştirildiğini görebilirsiniz. Herkese kolay gelsin farklı çalışmalarda görüşmek üzere.

Renkli Kapaklardan Saat Yap
geri dönüşümden saat yapma
atık plastik kapaklardan saat yapımı
atık kapaklardan duvar saati
geri dönüşüm malzemelerinden duvar saati
plastik kapaklardan duvar saati
renkli kapaklardan saat yapımı
kapaklardan saat yapma
kapaklardan duvar saati
Plastik şişe kapaklarını değerlendirin
Renkli Plastik Kapaklarla Saat Yapımı
plastik şişe kapaklarından saat yapma
plastik şişe kapakları ile duvar saati
şişe kapaklarından saat yap
kapaklardan saat nasıl yapılır
plastik kapaklardan duvar saati resimli anlatım
plastik kapaklardan duvar saati resimli
plastik şişe kapaklarından duvar saati anlatımlı
renkli kapaklarla saat yapma
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı