Renkli Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

Kalem Oyası
Kalem Oyası

Tığ harici materyallerinden de yardım alınan bir tığ oya örneğinin yapımı ile yine birlikteyiz. Hatırlayacağınız gibi bundan önceki oya dantel modelleri yazılarımda dondurma çubuğu, şiş yardımı ile yapılanları da paylaşmıştım. Bu seferkinde de kalemden yardım alınarak yapılan bir oya modelinin yapılışını sunacağım.

Şiş, dondurma çubuğu gibi gereçler oyalarda uzun ilmek oluşturulması ve birçok ilmeğin bir arada örülmesi konusunda bizlere çok yardımcı olmaktadırlar. Bu tığ oyasının yapımında kullanılan kalem de aynı işlevi görmede bizlere destek olacaktır. Bu uzun ilmekleri örümceklerle de yapabilirsiniz ama boyutlarını eşit tutturmada sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Videolu anlatımı da mevcut bu kalem oyası görüleceği üzere her bir motifte başka renklerin kullanıldığı oldukça renkli bir oyadır. Kalemle çekilen uzun ilmeklerin her birinin üzerine minik pimpirikler işlenmiştir. Aynı zamanda her birinin yanına zincirlerle küçük bir çiçek motifi de eklenmiştir.

Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

Kalem Oyası Nasıl Yapılır
Kalem Oyası Nasıl Yapılır

Kalem oyası yapımı için 178 numara Leylak marka oya ipi kullanılmıştır. Yeşil renklerin hakim olduğu bir oya örneğidir. İlk olarak iki motif arası için her tığ batısına iki zincir çekip kapatıyoruz. Sekiz zincir çekip dönerek üçüncü yuvaya batıyoruz. Böylelikle kalem oyasının yuvasını elde etmiş oluruz. Tekrar 5 zincir çekip dönerek 8 zincirli yuvaya kapatıyoruz. Bir zincir çekip ilmeği uzatarak kalemimize takıyoruz. Tekrar yuvaya girip 2 zincir çekip ilmeği uzatarak ilk uzattığımız ile birlikte toplamda kaleme 10 ilmek alıyoruz. Yuvaya girip 2 zincir çekip aşağıdaki tığ batısına batıp kapatıyoruz ve iki motif arası örmeye devam ediyoruz.

Renkli ipimizi tığımıza sabitleyip yönünün düz olmasına dikkat ederek ilk uzun ilmeğin içine sabitliyoruz. Dört zincir çekip aynı ilmeğin içine kapatıyoruz. Aynı şekilde devamında gelen ilmeklere sırası ile geçiş yapıp her birine 4 zincir çekip kapatıyoruz. İpimizi tığ batısına sabitleyip ipimizi kesiyoruz.

Yandaki küçük çiçeği de 6 defa 4 zincir çekip kapatarak örerek kalem oyasını tamamlıyoruz. Sizler de bu tip kalem oyası yazma modelleri örüyorsanız bizimle paylaşabilirsiniz.

Yapılış Videosu:

https://youtu.be/TFhc1Tk33g4
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı