Renkli Çizgili Bebek Yeleği Modeli

Renkli Çizgili Bebek Yeleği Modeli
Renkli Çizgili Bebek Yeleği Modeli

Ajurlu kabartmalı bir örgü modeli olan renkli çizgili bebek yeleği yapımıdır. Dikiş gerektirmeyen tek seferde çıkarılabilecek bir yapıdadır. Örnek anlatımı 2 yaş bebeklere uygun olacak biçimde yapılmıştır. Gerekli artırmalar ya da eksiltmeler ile daha küçük ya da daha büyük yaşlar için de uyarlanabilir.

Çizgili bebek yeleğinin yapımı için 1 yumak orta kalınlıkta beyaz renk Nako Elit Baby ip ile 3 farklı renkte elde kalmış ip kullanılmıştır. Şişle örülen bir yelektir ve örnek çalışmada ipe uygun kalınlıkta misinalı şiş tercih edilmiştir.

Çizgili Bebek Yeleği Modeli
Çizgili Bebek Yeleği Modeli

Renkli Çizgili Bebek Yeleği Örneği Nasıl Örülür?

Roba çalışması ile çizgili bebek yeleği yapımına başlanmıştır. Bunun için ilk etapta 5 diş haroşa örülmüştür. Dördüncüyü örerken de ilk ilik evi açılmıştır. Haroşadan sonra roba kurulumuna geçilmiştir.

Roba ayrımı 15 + 2 + 10 + 2 + 22 + 2 + 10 + 2 + 15 şeklinde yapılmıştır. 15 ilmeğin içinde 7 ilmek yeleğin kenar kısımları içindir ve haroşa şeklinde örülmüştür. İkişer ilmekler ön ve arka bedendeki kol kesimlerindeki ajurlar içindir. Ön iki beden için 10’ar ilmek düz örülmüştür. Arka için de 22 ilmek ayrılmış ve o da düz olarak örülmüştür. İkili ajurlar şeklinde artırmalarla birlikte bebek yeleğinin robası tamamlanmıştır.

Renkli Çizgili Bebek Yeleği
Renkli Çizgili Bebek Yeleği

Roba çalışmasından sonra 3 sıra daha haroşa örülmüş ve beden çalışmasına geçilmiştir. Bedende kabartmalı renkli çizgili bir örgü modeli yapılmıştır.

Model, 4 ilmek ve katları şeklinde kurulmuştur. Bir ilmek ters bir ilmek Selanik şeklinde kabartmalı bir örgü örneği elde edilmiştir. Aralarda da renkli iplerle çizgisel bir geçiş sağlanmıştır.

Ayrıntılı anlatımına aşağıdaki videosundan bakabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/EAnkVKD7uDQ (Hamarat Bebek)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı