Renkli Çıtı Pıtı Çeyizlik Tığ Oyası Yapımı

Renkli Çıtı Pıtı Çeyizlik Tığ Oyası Örneği
Renkli Çıtı Pıtı Çeyizlik Tığ Oyası Örneği

Özellikle üzerinde uzun ince çiçek motifleri barındıran yazmalara çok yakışacak renkli çıtı pıtı tığ oyası modelini sizler de mutlaka denemelisiniz. Bu yeni yazma kenarı modeli de yazmadaki çiçekler gibi uzun ve ince bir yapıda. Adeta bir dut oyası örneğini andırmakta.

Görünüm itibari ile oldukça zengin gösteren tığ oyası 4 farklı renkte iple çalışılmıştır. İki sıradan meydana gelmiştir. İlk sırada çimeni sıralı bir şekilde ip koparmadan yapılmış, üzerine de uzun ince çiçekler sırası ile 3 farklı renk kullanılarak eklenmiştir. Yapımı son derece kolay çeyizlik olarak değerlendirebileceğiniz bir yazma oyası modelidir.

Renkli Çıtı Pıtı Çeyizlik Tığ Oyası Modeli
Renkli Çıtı Pıtı Çeyizlik Tığ Oyası Modeli

Tığ işi Renkli Çıtı Pıtı Çeyizlik Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Bu yeni kenar oyası 22,5 numara tığla çalışılmıştır. Tığlaması 2 zincirle yapılmıştır. İlk sıra ip tığ batısına sabitlenmiş ve çıtı pıtı renkli tığ oyası örneğinin ilk sırasının yapımına başlanmıştır. İlk sıra yeşil iple sıralı bir şekilde çalışılmıştır. Burada iki ayrı motif görülmektedir. İki örümcek tepesi 4 pimpirikli olan küçük çiçek motifleri iki motif arasını belirlemede kullanılmıştır. Diğerleri de ikinci sırada çalışılacak olan uzun inci motiflerin ekleneceği yuvaları oluşturmuştur. Bu da iki örümcek ve tepesinde 4 zincirli bir yuva ile elde edilmiştir.

Sonra ikinci sıranın yapımına geçilmiştir ve bu iki örümcek üzerinde 4 zincirli yuvaların her birine resimde görülen uzun motifler yapılmıştır. Bu motiflerde sürekli 5 zincir çekilip iki defada çekilen tırabzanlarla sağdan yukarı çıkılıp, tekrar aynı şekilde aşağı inilmesi ile yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/G33tosNPf5A (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı