Renkli Çiçekler Tığ Oyası Yapımı

Renkli Çiçekler Tığ Oyası Modeli
Renkli Çiçekler Tığ Oyası Modeli

Bazı tığ oyaları var ki renkleri ve motiflerinin zenginliği ile kendilerini hemen belli ederler. İşte biz de bunu hak eden bir model olan renkli çiçekler tığ oyası modeli ve yapılışından bahsedeceğiz. Böylelikle 4 farklı renkteki oya ipi ile oluşturulan 3 yapraklı çiçek motifli bir yeni yazma modeli öğrenmiş olacaksınız.

Bu güzelim renk renk çiçekler tığ oyası örneği 22,5 numara tığla çalışılmıştır. Tığ batısı üzeri iki sıradan meydana gelmiştir. İlk sıra sıralı bir şekilde ilerlerken ikinci sıra ise her seferinde ip kopartılıp örülen motiflerden oluşmuştur.

Renkli Çiçekler Tığ Oyası Örneği
Renkli Çiçekler Tığ Oyası Örneği

Renkli Çiçekler Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Tığlaması 2 zincirle yapılmıştır. İlk sıra yeşil iple yapılmıştır ve sıralı bir şekilde ip koparmadan çalışılmıştır. Bu sıra örümcekle başlanan birbiri ardına sıralanan iki çubuk motifinden oluşmuştur. İlk çubuk,  3 defada çekilen tırabzan üzerine 7 tane iki defada çekilen tırabzanlarla örülmüştür. İkinci çubuk ise 3 defada çekilen tırabzan üzerine 3 zincirli bir pimpirik yapılıp devamında sık iğnelerle doldurularak çalışılmıştır.

Renkli çiçekler tığ oyası örneğinin ikinci sırasında üç farklı oya ipi ile bu iki çubuğun üzerine 3 yapraklı basit bir çiçek motifi işlenmiştir. Yapraklarının her biri başta ve sonda 4 zincir çekilmek kaydıyla iki defada çekilen tırabzanların kapatılmadan birlikte örülmesi ile elde edilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/8yVHauXlfH0 (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı