Renkli 3 Yapraklı Tığ Oyası – 2018 Tığ Oyaları

Üç Yapraklı Tığ Oyası Yapımı
Üç Yapraklı Tığ Oyası Yapımı

En güzel, en şık ve en yeni tığ oyalarını sizler için paylaşmaya devam ediyorum. Bu kez de üç yapraklı renkli bir kenar oyasının anlatımını paylaşıyorum. 2018 tığ oyaları içerisine dahil edeceğimiz bu model ile yazmalarınız çok şık görünecektir. Çok gösterişli bir oya modeli gibi görünmese de kullanılan renkler ve farklı deseni ile kendini gösteren bir oya modelidir diyebilirim.

Daha farklı ve yeni oya modelleri arıyorsanız 3 yapraklı dut oyası da ilginizi çekecektir. Yine oya dantel kategori sayfamda daha fazla tığ oya örnekleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bu harika ve yapımı oldukça basit tığ oyasının yapımına geçelim.

Ara Oyanın Yapılışı

Üç yapraklı renkli tığ oyasına tığ batısını yaparak başlıyoruz. Tığ batısının üzerine ara oyamızı gerçekleştiriyoruz. Örümcek yapıp 6 zincir çekiyoruz. Sonra örümceğin tepesine batıp zincirleri kapatıyoruz ve bir yuva oluşturuyoruz. Daha sonra 1 zincir çekip tekrar örümcek yapıyoruz. Aşağıdan 4 tane tığ batısı atlayarak beşinciye girip kapatıyoruz. Böylece bir yuva oluşturuyoruz.

İki zincir çekip başına 1 kez dolayıp aynı tığ batısına girerek 2 ikili tırabzan örüyoruz. Başına 1 kez dolayarak aynı tığ batısına girip 1 tekli 2 ikili tırabzan örüyoruz. Başına 2 dolayıp yandaki tığ batısına girerek 3 ikili tırabzan örüyoruz. Aynı tığ batısına başına 2 sararak girip 1 tekli 3 ikili tırabzan yapıyoruz. 4 zincir çekip son ördüğümüz tırabzana girip kapatıyoruz. Kalan kısma aşağıya inebilmek için 6 sık iğnesi yapıyoruz. Böylelikle aralara yaprakları istediğimiz sayıda oluşturuyoruz.

Renkli Üç Yapraklı Tığ Oyası
Renkli Üç Yapraklı Tığ Oyası

Üç Yaprak Tığ Oyasının Yapılışı

Üç yapraklı renkli oyanın yapımına geçiyoruz. Diğer renkli ipimizi alıp örümcekler ortasına ördüğümüz yuvaya giriyoruz. 4 zincir çekip başına 2 sarıp yuvaya tekrar giriyoruz. 3 ikili tırabzan örüyoruz. Aynı yuvaya girerek bu şekilde yan yana 5 adet tırabzan yapıyoruz. Baştan itibaren aynı işlemleri tekrarlayarak diğer iki yaprağı da örüyoruz ve ipimizi kopartıyoruz.

Üç yaprağı ördükten sonra yaprakların kenar kısımlarını örüyoruz. Yaprakların sağındaki tığ batısının üzerine ördüğümüz yaprağın pimpiriğine başka renkli ipliğimizi sabitliyoruz. 5 zincir çekip ilk başta ördüğümüz yaprağın dibine ipi sabitliyoruz. Tekrar 4 zincir çekip ve yaprağın ilk tırabzanı arasına girip kapatıyoruz. 4 zincir çekip battığımız yerin arasından girip pimpirik yapıyoruz. Pimpiriği yandaki tırabzanın arasından girerek kapatıyoruz. Bu şekilde 3 pimpirik yapıyoruz ve ipimizi yaprakların ortasından geçirip kapatıyoruz. Diğer iki yaprağa da bu şekilde pimpirikler örerek kenar kısımlarını örüyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı