Ana sayfa Örgü Modelleri Rengarenk Tığ İşi Motifler

Rengarenk Tığ İşi Motifler

115
0
PAYLAŞ
renkli çiçek motifi
renkli çiçek motifi

Üstün özellikleri nedeni ile hepimiz el işlerini tercih ederiz. Özellikleri bakımından eşsiz ve inanılmaz olan bu ürünler, kendimiz, sevdiklerimiz ya da evlerimiz için inanılmaz üretimlerdir. Zaman geçirmek için de harika olan el işleri, zaman içinde çok değişik şekillerde karşımıza çıkmışlar ve çıkmaya da devam ediyorlar. Bu özel örgü modelleri içinden sizler de yapabileceklerinizi, ya da yapmak istediklerinizi seçerek, harika sonuçları alabilirsiniz. Özellikle renkli çiçek motifi türünden modeller ile çok değişik sonuçları almanız da mümkün olacaktır. Bu tarz modelleri yaparak, eklediğinizde istediğiniz birçok ürünü de elde edebilirsiniz. Şimdi sizler ile bu basit modellerin nasıl yapıldığına bir bakalım.

Öncelikli olarak renkli iplerinizi ve uygun numarada ki tığınızı işlem için hazırlayınız.

renkli çiçek motifi yapımı

5 zincir çekerek başlayalım. Sonra ilk ilmeğiniz ile birleştirin ve minik bir halka elde edin. 3 zincir çekin ve ikili dolgu yaparak, 12 tane dolgu ile deliğin içini doldurun.

renkli çiçek motifi resimli anlatım

Diğer renkli ipinize geçin. 4 zincir çekin ve altta yaptığınız her bir dolgunun arasına ikişer tane dolgu yaparak doldurun. Bu şekilde 24 tane dolgu ile renkli çiçek motifi yapımına devam etmiş olacaksınız.

renkli çiçek motifleri

4 zincir çekin ve bir üst sıraya başlayın. Alt alta yaptığınız dolguların arasına yine ikişer tane dolgu yaparak devam edelim. 12-24-36 şeklinde 3 sıra yaptık.

Tığ İşi Renkli Motifler

Şimdi daha açık bir renk kullanarak, her 3 dolgunun üzerinden atlayarak 3 zincir çekip sık iğne ile devam edin. Bu sıranın sonuna kadar devam edecek. Toplam da 16 tane atlamalı zincir yapmış olacaksınız.

çiçek motifi nasıl yapılır

Şimdi aynı renkten devam ederek, 3 zincir çektiğiniz yerlerin içine 4 tane üçlü dolgu yapın ama hepsini tek seferde çekin. 3 zincir yapın ve bir sonra ki alana geçiş yapın. 4 tane üçlü dolgu yapın ve hepsini bir kerede birleştirin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde devam edin.

çiçek motifi örnekleri modelleri

Artık renkli çiçek motifi işlemlerinin sonuna geliyoruz. Yukarıda da gördüğünüz gibi motifin şeklini şimdi yuvarlaktan kareye dönüştüreceğiz.

Dolgular arasından verdiğiniz zincirlere, ilk olarak 4 sık iğne, sonraki zincir alana 4 tane ip alıp sık iğne yapın. 1 zincir çekin, 4 tane ikili dolgu, 3 zincir, aynı yere yeniden 4 tane ikili dolgu 1 zincir yapın. Bu şekilde ilk köşeniz oluşacak.

Aynı şekilde çalmalı sık iğne 4 adet, sadece sık iğne 4 tane, çalmalı sık iğne 4 tane yapalım ve diğer köşeye gelelim. Köşede ki hareket belli, 4 dolgu 3 zincir 4 dolgu 1 zincir ile yan tarafa geçip sıra sonuna kadar devam edelim.

çiçek motifi yapılışı

Şimdi bitiş sıramızdayız. Tüm zincirlerin ve dolguların üzerine ikili dolgu ile örüyoruz ve köşelerde 2 zincir yapıp devam ediyoruz. Bu şekilde modeliniz eklenmeye hazır olacak.

renkli çiçek motifi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here