Rengarenk Şeritli Tığ Örgüsü Yapımı

Rengarenk şeritli tığ işi
Rengarenk şeritli tığ işi

Renk cümbüşü tığ işi örgü örnekleri paylaşımlarımdan bir başkası ile yine beraberiz. Bu örgü modelinin ismi de çok renkli bir yapıda olması sebebi ile rengarenk şeritli tığ örgü modelidir. Örgü örneğinin içerisinde yer alan puf motifler ve aralarındaki şerit desenler bu ismi almasına neden olmuş sanırım. Bu nedenle özellikle örgü şal projelerinizde bu desene yer verebilirsiniz düşüncesindeyim.

Bu örnekte diğer tığ işi örnekler de olduğu gibi zincir çekeceğiz, sık iğne yapacağız. Bunun haricinde tekli tırabzan, ön direk puf örgü ve arka direk puf örgü de diğer yapacaklarımız arasındadır. Puf ilmek ya da puf örgü diye tabir edilen motifi örmeyi daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Bilmeyen varsa o yazılarımdan yapılışına bakabilirler.

Bu da diğerleri gibi tığ ile örülen bir örgü işi olup; rengarenk şeritli örgü tığ işi başlangıcı için 3 ve katları +2 ilmek olacak şekilde örüyoruz. 16 sıradan oluşan tığ işi örgü örneğinin sıralarının nasıl yapılacağı hususu aşağıda açıklamalı bir şekilde anlatılmıştır. Modelimiz resimlerde görüldüğü gibi oldukça renkli bir örgü desenidir. İsterseniz renkleri azaltarak daha düz bir desen de yapabilirsiniz. Renkli örnekte kullanılan renklerin neler olduğunu yazımın sonunda açıkladım.

Çok Renkli Şeritli Tığ İşi Modeli Anlatımı

1. Sıra: 2 zincir çekimi atlayın. Sonraki her bir zincir çekiminde 1 sık iğne yapın.

2. Sıra: 2 zincir çekin ve birinci sık iğnenin aşağısına atlayın. Aşağıda sonraki her bir sık iğnenin arka halkasında 1 sık iğne işleyin. İkinci zincir çekiminde 1 sık iğne yapın ve dönün.

3. Sıra: 3 zincir çekin, birinci sık iğnenin aşağısında 1 ikili tırabzan yapın. *İki ilmek atlayın, sonraki ilmeğin arka halkasında 3 ikili tırabzan; baştan tekrarlayın.* İkinci zincir çekiminde 2 ikili tırabzan yapın ve dönmeyin.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü üçüncü sıra
Rengarenk şeritli tığ örgüsü üçüncü sıra

4. Sıra: Üçüncü zincir çekimine bağlayın ve 3 zincir çekin. Ortanca ikili tırabzanın üzerinde ön direk puf ilmek işleyin. Aşağıdaki resimler kolayca yapmanın yolunu gösteriyor. Örme yönüne göre tığa ipi sarın ve tığınızı ortanca ikili tırabzanın altına takın.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 1
Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 1

İpliği yukarı çekin ve bu adımı 3 kez daha tekrarlayın (aynı boşlukta yapın).

Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 2
Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 2

Örme yönüne göre tığa ipi sarın ve 8 halkanın içinden geçirin.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 3
Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 3

Örme yönüne göre tığa ipi sarın ve tüm halkaların içinden geçirin.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 4
Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 4

3 zincir çekin; baştan tekrarlayın.* Aşağıda son ikili tırabzanda 1 sık iğne yapın ve dönün.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 5
Rengarenk şeritli tığ örgüsü dördüncü sıra 5

5. Sıra: Birinci sık iğneye bağlayın ve 2 zincir çekin. Aşağıda üçüncü sıranın ikili tırabzanının iki grubunun arasındaki her bir boşlukta 3 ikili tırabzan işleyin. Önceki sıranın ilk zincir çekiminde tekli tırabzan işleyin ve dönmeyin.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü beşinci sıra
Rengarenk şeritli tığ örgüsü beşinci sıra

6. Sıra: İkinci zincir çekimine bağlayın ve 2 zincir çekin. *Ortanca ikili tırabzanın üzerinde arka direk puf ilmek (BPP) işleyin. Yukarıda ön direk puf ilmek (FPP) işlediğiniz gibi yapın (aşağıdaki resimlere bakın).

Rengarenk şeritli tığ örgüsü altıncı sıra 1
Rengarenk şeritli tığ örgüsü altıncı sıra 1

3 zincir çekin; baştan tekrarlayın, arka direk puf ilmek işleyin. 1 zincir çekin ve aşağıda son ilmekte 1 tekli tırabzan yapın ve dönün.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü altıncı sıra 2
Rengarenk şeritli tığ örgüsü altıncı sıra 2

7. Sıra: Son ilmeğe bağlayın ve 2 zincir çekin. Beşinci sıranın birinci yarım üçlü tırabzanı ile 3 ikili tırabzanının arasındaki boşlukta 1 ikili tırabzan yapın. Beşinci sıranın ikili tırabzanının iki grubunun arasındaki her bir boşlukta 3 ikili tırabzan yapın. Sonra 3 ikili tırabzan ve 2 zincir çekimi arasındaki boşlukta 1 ikili tırabzan işleyin. Aşağıdaki sıranın ilk zincir çekiminde 1 tekli tırabzan işleyin ve dönün.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü yedinci sıra
Rengarenk şeritli tığ örgüsü yedinci sıra

8. Sıra: İlk ilmeği bağlayın. *3 zincir çekin, ortanca ikili tırabzanın üzerinde arka direk puf ilmek işleyin; baştan tekrarlayın.* 3 zincir çekin, ikinci zincir çekiminde 1 sık iğne yapın ve dönmeyin.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü sekizinci sıra
Rengarenk şeritli tığ örgüsü sekizinci sıra

9. Sıra: İlk zincir çekimine bağlayın ve 2 zincir çekin. Aşağıda yedinci sıranın ikili tırabzanının iki grubunun arasındaki her bir boşlukta 3 ikili tırabzan işleyin. Önceki sıranın son sık iğnesinde yarım tekli tırabzan yapın ve dönün.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü dokuzuncu sıra
Rengarenk şeritli tığ örgüsü dokuzuncu sıra

10. Sıra: Birinci ilmeği atlayın. Aşağıda sonraki her bir ikili tırabzanın arka halkasında 1 sık iğne işleyin ve dönün.

11. Sıra: İki zincir çekin ve birinci sık iğnenin aşağısına atlayın. Aşağıda sonraki her bir sık iğnenin arka halkasında 1 sık iğne işleyin. İkinci zincir çekiminde 1 sık iğne yapın ve dönün.

12. Sıra: 11. sırayı tekrar edin.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü on ikinci sıra
Rengarenk şeritli tığ örgüsü on ikinci sıra

13. Sıra: 5 zincir çekin ve 3 ilmek atlayın. *Sonrakinde 1 ikili tırabzan yapın, 2 zincir çekin, 2 ilmek atlayın; baştan tekrarlayın.* İkinci zincir çekiminde 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

14. Sıra: 2 zincir çekin. *İkinci zincir çekiminin boşluğunda 2 sık iğne yapın. Aşağıda ikili tırabzanda 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Beşinci zincir çekiminin boşluğunda 2 sık iğne yapın. Üçüncü zincir çekiminde 1 sık iğne yapın ve dönün.

15. Sıra: 2 zincir çekin ve birinci sık iğnenin aşağısına atlayın. Aşağıda sonraki her bir sık iğnenin arka halkasında 1 sık iğne işleyin. İkinci zincir çekiminde 1 sık iğne yapın ve dönün.

16. Sıra: 15. sırayı tekrar edin.

Rengarenk şeritli tığ örgüsü on altıncı sıra
Rengarenk şeritli tığ örgüsü on altıncı sıra

2 – 16 sıraları arasını arzu ettiğiniz uzunluğa ulaşıncaya kadar tekrar edebilirsiniz.

Rengarenk şeritli tığ işi örneği
Rengarenk şeritli tığ işi örneği

Renkler ve sıraları:  1, 2 ve 3 yeşil, 4 açık yeşil, 5 beyaz, 6 pembe, 7 beyaz, 8 açık yeşil, 9 ve 10 yeşil olacak.  11, 12, 13, 14 ve 15 beyaz, 16, 17 ve 18 koyu pembe, 19 pembe, 20 beyaz, 21 açık yeşil olacak. 22 beyaz, 23 pembe, 24 ve 25 koyu pembe, 26, 27, 28, 29 ve 30 beyaz olacak.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı