Rengarenk Fırfırlı Örgü Etek Yapımı

fırfırlı örgü etek yapımı
fırfırlı örgü etek yapımı

Fırfırlı eteklere bayılıyorum. Özellikle de örgü ile örülen bir fırfırlı etek ise anlamı daha başka oluyor. Bu düşünce ile sizlere çok güzel ve bir o kadarda renkli fırfırlı örgü etek yapımını anlatacağım. Konuyla ilgili video bulamadım ama yapılışını internetten buldum ve sizinle de paylaşıyorum.

Fırfırlı örgü etek şişle yapılan bir örgüdür ve kullanılan malzemeler şu şekildedir. Resimdeki modelin yapılışında 100 gr DK marka yün ve 3,25 ile 4 numara örgü şişleri kullanılmıştır. Eteğin beli için bir de lastik kullanılmıştır.

Fırfırlı eteği örerken ters örgü, ilmek kaydırma, düz örgü, iki ilmeği birlikte düz örme, azaltma, artırma ve örülen ilmeği kaydırılanın üzerinden geçirip diğerini serbest bırakma gibi teknikler kullanılmıştır.

Bütün bu hazırlıktan sonra fırfırlı örgü etek nasıl örülür bir de ona bakalım.

4 numara şiş kullanarak 132 ilmek örün.

Sıra 1: 1 ilmek kaydırıp 4 düz örün. Son ilmeğe kadar 2 ters 4 düz örün. Son ilmeği düz örün.
Sıra 2: 1 ilmek kaydırın. Son sıraya kadar 4 ters 2 düz örün. Sondakini düz örün.
Son 2 sırayı 4 kez tekrarlayın.

Sıra 3: 1 ilmek kaydırıp 4 düz örün ve son ilmeğe kadar şu adımları tekrarlayın. 1 ilmek kaydırın ve 1 ters örün. Kaydırılmış ilmeği diğerinin üzerinden geçirin ve 4 düz örün. Son ilmeği ise düz örün.
Sıra 4: 1 düz ve 4 ters örerek son ilmeğe kadar gelin. Son ilmeği düz örün ve sırayı bitirin.
Sıra 5: Yine 1 ilmek kaydırın ve 4 düz örün. Son ilmeğe kadar; 1 ilmek kaydırın, 1 ters örün, kaydırılmış ilmeği diğerinin üzerinden geçirin, 3 düz örün. Sonuncuyu düz örerek sırayı tamamlayın.
Sıra 6: Tüm ilmekleri ter örün.

15 sıra boyunca Stock Stitch (Stockinette Stitch) örgü tekniğini uygulayın. Özetle geçmek gerekirse bu teknikte ilk sıra tümüyle düz, ikinci sıra tamamen ters örülür. Detaylı olarak nasıl örüldüğünü aşağıdaki videolardan öğrenebilirsiniz.

Sıra 16: 2 düz örün. Son 4 ilmeğe kadar; 1 kaydırın, 1 düz örün, kaydırdığınız ilmeği diğerinin üzerinden geçirin, 10 düz örün şeklinde ilerleyin. Son 4 ilmeği de sırası ile 1 kaydırın, 1 düz örün, kaydırılan ilmeği diğerinin üstünden geçirin ve 2 düz örün.

Sıra 17: Tüm ilmekleri ters örün.

Sonrasında 3,25 numaralı şişe geçin. 14 sıra 2×2 rib örün.

Eteğin birlikte dikiş yerlerini dikin. Bel kenarını çevirin ve dikin, boşluk bırakın, sonra lastik geçirin ve bitirin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı