Rengarenk Battaniye Yapımı

örgü battaniye yapımı
örgü battaniye yapımı

Hangimiz rengârenk ipleri görünce kendimizi tutamayıp hayalimizde bir örgü canlandırmadık. Bin bir çeşit modelin arasından seçim yapmak çok zordur. Her örgü işinin hem yapılışları farklı hem de kendini gösterişleri çok farklıdır. Kimi tığla yapılır kimi şişle. Birçok ev daha önce örülen şeylerden kalan minik minik birçok yumaklar bulunur. Hangi modele başlarsak başlayalım sonunu asla getiremeyeceğimiz işte o küçük, renkli yumakları kutudan çıkarma zamanımız geldi. Ne mi yapacağız?  Hepsini birbirleriyle buluşturup, kullanacağınız ya da hediye edeceğiniz rengârenk bir battaniye.

Rengarenk Battaniye Yapımı

İhtiyacınız olan şey bir tığ, tek renkte bir yumak ve evinizde bulunan renkli yumaklarınızdır. Battaniyeye başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şey iplerinizin kalınlıklarının birbirleriyle uyumlu olmasıdır. Tığın numarasının da bu iplerle uyumlu olup olmadığına dikkat edin. Bunu anlamak için tığınızla zincir çekmeye çalışın eğer tığınız ipi alamıyorsa daha büyük kancalı bir tığa ihtiyacınız var demektir. Eğer örgünüz istediğinizden daha gevşek bir yapıda oluyorsa bu da tığınızın kanca kısmının gereğinden daha büyük olduğu anlamına gelir. Daha küçük kancalı bir tığ ile işe başlamalısınız demektir.

Farklı farklı bir sürü model bulabiliriz. Çiçek şeklinde yuvarlak modeller ya da renkli üçgenler tercih edebilirsiniz. Fakat battaniye yapımında en kolay yöntem minik karelerin birleştirilmesi olacaktır. Hayal gücünüzü kullanın! Öncelikle renkli iplerden minik kareleri örerek bir kenarda biriktirin. Karelerin boyutları tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Fakat çok büyük kareler göze çok hoş gelmez. Minik kareler battaniyenizin daha sevimli olmasını sağlayacaktır. Kareleri biriktirirken sayılarına çok dikkat edin hepsinin birleşimi bir kare ya da dikdörtgen yapmıyorsa boşa örüyorsunuz demektir. İstediğiniz boyutu elde ettikten sonra elinizde ki tek renk yumakla minik karelerinizi yine tığ işi ile birleştirin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı