Rende Örgü Modeli Nasıl Örülür

Rende Örgü Modeli
Rende Örgü Modeli

Örgülerde uygulanan desen ve modeller, isimlerini günlük hayatta kullanılan alet ve nesnelerden alırlar. Böylelikle akılda kalması ve anlaşılması daha kolay olur. Rende örgü modelinde oluşan desenler de tıpkı rende aletinin dalgalarına benzediği için bu ismi almıştır. Rende örgü modeli tekniğini öğrendikten sonra kolaylıkla örülür. Patik, çorap, yelek, süveter, kazak, el bezi, battaniye ve kese yapımında sıklıkla tercih edilen rende örgü modeli, örgünün arka kısmında oluşur.

Rende örgü modeli örneğimizin arka kısmında oluşan bir modeldir. İki ve ikinin katları şeklinde örüldüğünde çok güzel sonuçlar veren bu modeli kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İlmeklerimizi şişimize geçirdikten sonra ilk kenar ilmeğimizi alıyoruz. İlk iki ilmeği ters olarak örüyoruz. İpliği şişimize doluyoruz ve tekrar iki ilmek ters örüyoruz. Dolamış olduğumuz ipi, ördüğümüz iki ilmeğin üzerinden geçiriyoruz ve tekrar iki ters örüyoruz. İpliğimizi tekrar şişimize doluyoruz. Hemen yanındaki iki ilmeği ters olarak örüyoruz ve doladığımız ilmekleri ördüğümüz ilmeklerin üzerinden atlatıyoruz. Tüm sıramızı bu şekilde tamamlıyoruz.

Rende örgü modeli örneğimizin arka yüzüne geçtiğimizde tüm sırayı düz olarak örüyoruz. Düz olarak sırayı tamamladıktan sonra bu sefer ipliğimizi aşırma işlemini arada kalan iki ters örgü üzerinde uygulayacağız. Böylelikle görünüm olarak rende aletinin çapraz oluşumu örgümüzün arka yüzünde oluşacak. Örneğimizin arka yüzüne geçtiğimizde kenar ilmeğimizi alıyoruz. Rende şeklini alan kısımların arasındaki boşluklarda ipliğimizi aşırma işlemini yapacağımız için modelimizi inceliyoruz. Kenar ilmeğimizi aldıktan sonra boş olan iki ters örgüde ip aşırma işlemini uyguluyoruz. Ardından iki ters örgü örüyoruz. İpliğimizi doluyoruz, iki ters örgü örüyoruz. Doladığımız ipliği ilmeklerin üzerinden geçiriyoruz.

Görünüm olarak son derece hoş olan ve kullanımı rahat olan rende örgü modeli tekniği, kavrandıktan sonra oldukça kolaydır. Rende şeklini oluşturmak için sırayı karıştırmamak önemlidir.

Rende Örgü Modeli
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı