Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Ramazanda Sağlıklı Beslenme
Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme konusunda birçok yazı okuyorsunuzdur elbette ama biz sizlere yaklaşan ramazan günleri için ramazan da sağlıklı beslenme nasıl olur konusunda bazı bilgiler vermek istedik. Bu konuda sizlere özel önerilerimizden bazılarını hemen belirtelim. Ramazan ayının yaz sıcaklarının olduğu aylara denk gelmesi, bu günlerde sağlıklı beslenmenin daha da önemli hale geldiğini göstermektedir.

Oruç tutmak için susuzlukla ve sıcakla baş etmek isteyen kişiler bu konuda mutlaka yediklerine ve içtiklerine dikkat ederken yemediklerine dikkat etmeleri de çok önemlidir. Oruç tutulan bu ayda yemek tüketilen yani besin alınan sürelerin kısıtlı olması sebebiyle beslenmede bir takım değişiklikler mutlaka olmaktadır.

Nemli ve sıcak havalar bize nem kaybettireceğinden, sıvı ihtiyacının mutlaka sahur saatleri esnasında tamamlanması gereklidir. Bu süre zarfında en az 2,5 litre kadar yani bu yaklaşık 10 ya da 14 bardağa tekabül edecektir, bu kadar su içilmesi iyi olacaktır. Kahve, çay ve meyve suyu tüketimleri de azaltılmalıdır.

Çayın aşırı şekilde tüketilmesi vücudun sıvı ihtiracını da artıracaktır. Bu nedenle çay ramazan ayında azaltılmalıdır. Bunun yerine sıvı kaynağı için ayran ya da maden suyu tüketebilirsiniz. Ramazanda mutlaka sahura kalkmak ve besin almak şarttır. Sağlıklı beslenmek konusunda ramazan ayı için bu olmazsa olmazdır.

Sahurda sadece su içip yatan kimseler için açlık süresi 20 saatinde üzerine çıkacaktır. Bu gün içinde verimsizlik anlamlarına da gelmektedir. Sahurda tok tutucu olarak nitelendirilecek bir kahvaltı yapılması gereklidir. Sahur öğününde yapılacak hafif bir kahvaltıda, tok tutucu özelliği olan proteinlerden yumurtanın besin türü olarak alınması iyi olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı