Quiling Sanatı ile Göz Alıcı Çalışmalar

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Quiling Sanatı; rengarenk kağıtları kıvırma yöntemi ile birbirinden göz alıcı dekoratif tasarımlar oluşturma sanatıdır. Literatürümüze kağıt kıvırma sanatı olarak giren Quiling ile kağıtlardan çok ince şeritler oluşturup, bu sanata özel kıvırma makineleri yardımıyla çok güzel duvar dolap süslemeleri, aksesuarlar ve kendi hayal gücünüze dayalı farklı tasarımlar oluşturmanız mümkün.

Aklınızda bir şablon oluşturarak ya da aklınızdakini bir kağıda çizerek bir desen kalıbı oluşturup işe koyulabilirsiniz. Kağıt şeritlerinizi kıvırıp yapıştırdıktan sonra elinizle düşündüğünüz tasarımı baz alarak şekillendirdiğinizde çok güzel nesneler elde edeceğinize emin olabilirsiniz. Hatta bazı özel Quiling sanatçılarının kullanmış oldukları özel teknikleri inceleyerek 3D tasarımlar da yapabilirsiniz.

Kağıt kıvırma sanatında daha önceden oluşturulmuş bazı temel motiflemeleri kullanarak tasarımınızı oluşturmada kolaylık sağlayabilirsiniz. Hatta bu temel şekiller size deseninizi oluşturmada fikir de verecektir. Ayrıca bu şekilleri ile bir kombin yaparak çok şık tablolar da oluşturabilirsiniz. Sevgililer günü, anneler günü gibi özel günler için harika tasarımlar oluşturup sevdiklerinize farklı bir hediye sunmanız da mümkün.

Çok eski bir tarihçesi olduğu öne sürülen bu sanatı kendinize bir hobi edinerek oluşturacağınız tablolardan ilerde kendinizde bir sergi bile açabilirsiniz. Bu işin çok fazla bir maliyeti de yok. Sadece kağıt, kıvırma aleti ve yapıştırıcı işinizi görecektir. Oluşturacağınız tasarımlara ışık tutması açısından bazı Quiling Sanatçılarının ismini verip yazımı burda sonlandırıyorum. Deepti Nair, Harikrishnan Panicker, Sena Runa gibi sanatçıların çalışmalarına bir göz gezdirebilirsiniz.

quiling örnek şekiller

quiling sanatından örnekler

quiling sanatı örnekleri

quiling tasarımları

quiling sanatı çalışmaları

quiling sanatı uygulamaları

kağıt kıvırma sanatı çalışmaları

Bir önceki yazımız olan Misket ile Yapılabilecek Objeler başlıklı makalemizde kendin yap fikirleri, kendin yap projesi ve misket hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir