Preslenmiş Çiçekler ile Reçine Kolye Nasıl Yapılır?

preslenmiş çiçekli reçine kolye
preslenmiş çiçekli reçine kolye

Preslenmiş çiçekler ve reçine (resin) ile kolye yapmak orta derecede kolaydır. Ayrıca hediye olarak vermek ya da satmak için çok güzel ve eşsiz parçalar oluşturmanızı sağlar. Sadece iki parça bu güzel ve eşsiz takı tasarımları oluşturmanıza yetecektir. Reçine ve kalıba sığacak büyüklükte preslenmiş çiçek tasarımınızda kullanılabilir ana parçalar olacaktır.

Malzemeler :

 • Envirotex Lite gibi iki parçalı epoksi reçine kiti
 • Reçine mücevher kalıbı (Polimer kilden ya da döküm kalıplar da olabilir)
 • Epoksi reçine için Castin Crafts kalıp ayırma spreyi gibi bir kalıp bırakma spreyi
 • Ölçüm bardağı (daha sonra gıda ürünleri ile kullanılmayacak)
 • Sağlam tek kullanımlık karıştırma bardakları
 • Kürdan veya tek kullanımlık el sanatları çubukları
 • Sık çiçek türleri (aynı zamanda deniz kabukları veya böcekleri kullanabilirsiniz)
 • Büyük kolye kıstırıcılar ya da vidalı kolye aparatları
 • Reçineye kolye ucunu takabilmek için ince uçlu matkap
preslenmiş çiçekli resin kolye malzemeler
preslenmiş çiçekli resin kolye malzemeler

Kendi Çiçekli Reçine Kolyeni Yap

Bütün malzemeleri temin ettiğinizi düşünerek reçineli çiçekli kolye yapım aşamalarını anlatmaya geçebilirim. Daha önceden bu tür bir hobi işi ile uğraşmamış olanlar biraz zorlanabilirler ama onlar için de denemeye değer. Sonuçta bu işi annemizin karnında öğrenmedik.

Talimatlar :

Reçine takı oluşturmada ilk ve en önemli adım, kalıbı düzgün şekilde hazırlamaktır. Bir kalıp satın alırken döküm alanlarının pürüzsüz ve kusursuz olduğundan emin olmak önemlidir. Çünkü kalıptaki kusurlar bitmiş üründe görünecektir. Kalıp yeniyse, sıcak su ve bulaşık deterjanı ile mutlaka yıkayın. Ardından iyice kurutun. Kuruduğunda, kalıp ayırma spreyini  tüm kalıplara yoğun bir şekilde püskürterek, takı kalıplarına girdiğinden emin olun. Spreyin en az 10 dakika kalıp üzerinde durmasına izin verin. Spreyi kalıptan temizlemek için kağıt havlu kullanın.

Sonra preslenmiş çiçeklerinizi tek tek reçine kaplarına koyun. Çiçeklerin süslü yüzlerinin aşağı baktığından emin olun, çünkü bu, takı parçanızda görünecek olan taraf olacaktır.

Reçine karışımını ambalaj talimatlarına göre hazırlayın. Hazırlandığında, bir kürdan veya zanaat sopası üzerine bir damla bir karışım getirin. Reçine solüsyonunu çubuktan çiçek üzerine kalıp bölümlerinden birine yavaşça düşürün. Kap dolana kadar bu adımı tekrarlayın. Kupları aşırı reçine ile doldurmayın.

Kürü başlatmak için kalıba yaklaşık beş dakika verin. Hava kabarcığı oluşursa, yükselmeye başlarlar. Onları keskin bir pimle patlatabilir veya baloncuklu karışımı gidermek için kapların üzerlerinde bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Hangi markayı kullandığınıza bağlı olarak, reçine karışımı en az 16 dakika içinde sağlamlaşacaktır. Bu sırada çiçek kalıp etrafında yüzebilir. Bu süre zarfında bir zanaat sopasıyla tekrar merkezleyebilirsiniz. Onları hareket ettirebilirsiniz, yavaşça hafifçe baskı yapın. Preslenmiş çiçekler çok kırılgan olabilir ve kırılabilir. Bu olduğunda, çiçeği ve kırık parçalarını kaplarından çıkarın ve reçine kuruyana kadar onu başka bir çiçekle değiştirin.

Reçineye en az 8 saat boyunca dokunmayın, aksi takdirde parmak izleriniz reçineli kolye ucuna kalıcı olacaktır. Reçine, rüzgar ve toz olmayan kuru bir yerde kürlenmelidir. Reçinenin bir gece boyunca bekletilerek sertleştirilmesine izin vermek en iyisidir.

Reçinenin kürlendiğini elinizle kontrol edebilirsiniz. Yapışkan bir his olmayacaktır. Bu durumda ise kalıptan çıkarılmaya hazırdır.

Çıkartıldıktan sonra pürüzlü kenarları makasla kesilebilir. Kalıplardan taşan çok pürüzlü kenarlar ince kum zımpara kağıdı ile zımparalanabilir.

Bir matkap kullanarak kolyenin üst kısmına küçük bir delik açın. Kolyeyi sabitlemek için kullanacağınız kıstırıcınızın ya da kulpunuzun sabitleneceği yer burasıdır. İsterseniz bir vida yuvası da takabilirsiniz. Kulp uçlarına tutkal koyun ve onları deliğe doğru kaydırın. Kulpu kapatmak için sıkıştırın. Gerekirse, pense kullanın. Matkapla uğraşmak istemeyenler hobi mağazalarından temin edebilecekleri süper güçlü tutkallarla da bu işi halledebilirler. Bu durumda zincirinizi reçineli kolye ucunun arkasına yapıştırıp o şekilde de kullanabilirsiniz.

resin kolyenin delinmesi
resin kolyenin delinmesi
kolye ucu kulpu
kolye ucu kulpu
kulpu kolye ucuna sıkıştırma
kulpu kolye ucuna sıkıştırma

Reçineli kolye yapımı için uygulamamız gereken aşamalar bu kadar. Artık preslenmiş çiçek süslü resin kolyenizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Püf Noktalar ve Öneriler :

 • Kür işlemi sırasında büyük ve küçük kabarcıkların çıkmasını önlemek için, reçine solüsyonunun her iki parçasını da kullanmadan önce ısıtın. Karıştırmadan önce 10 dakika boyunca lavaboda ılık suya koyun.
 • Parçaları kalıptan kolayca çıkarmak için arka kısmından hafifçe vurun. Bu da kalıbınızın tekrar kullanmanızı sağlayacaktır.
 • Parmak izi veya girinti gibi bir parça reçine mücevherinde hata yaparsanız, parça hala kurtarılamayabilir.
 • Parmak izi veya girinti gibi bir parça reçine mücevherinizi çöpe atmanıza sebep olur. Reçinenin tamamen kurumasına izin verin. Islak zımpara kağıdıyla parçanın yüzeyini en az 220 kum ile zımparalayın. Parçanın bir gece kurumasına izin verin. Çok bulutlu bir görüntü görünüyorsa yüzeye ince bir reçine katmanı uygulayabilirsiniz.

Resin Kolye Yapım Videosu

Ayrıca sizler için çiçekli resin kolyenizi nasıl yapabileceğinizi anlatan güzel bir video paylaşıyorum. Eminim sizler de bu hobi uğraşını benimseyecek  ve çok güzel takı ve aksesuarlar yapacaksınız.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı