Portakal Yağının Faydaları

Portakal Yağı Faydaları
Portakal Yağı Faydaları

Portakal yağı, antibakteriyel, afrodizyak, anti-inflamutuar ve antisepsik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde portakal yağı faydalıdır. Portakal yağı soğuk presleme tekniği uygulanmak kaydıyla portakalın kabuklarından elde edilmekte olan uçucu dediğimiz yağ türlerindendir.

Portakal suyu üretiminde de yan ürün olarak elde edildiğini bilmekteyiz. Portakal esansiyel yağından parfümler, sabunlar, deterjanlar ve birçok kozmetik ürünü de elde edilmektedir. Elde edilen bu esansiyel yağının kokusu hoştur ve taze olan narenciyeler gibidir diyebiliriz.

Bu yağı, üretiminden sonraki altı aylık süreç baz alınarak tüketilmesi daha iyi olmaktadır. Portakal yağının faydalarına bakacak olursak, iç ve dış enflamasyonlar konusunda rahatlama hissi verdiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda afrodizyak özelliklere sahiptir.

Cinsel isteksizlik, erektil disfonksiyon türündeki rahatsızlıkların da tedavisinde düzenli şekilde kullanılmaktadır. Portakal yağı güzellik açısından faydalıdır. Cilt sağlığında gerekli kollajen üretimini arttırdığı söylenmektedir. İnce çizgileri gidererek ciltteki şişkinlikleri azaltmaktadır. Kırışıklıkların oluşumunu zorlaştırdığından portakal yağı yaşlanmayı geciktirmektedir.

Portakal yağı doğal antispazmodik maddedir. Bunun sonucu olarak yaygın görülen öksürük, kas krampları, kasılma, ishal gibi durumlardan kaynaklı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Sindirimin sağlanmasında yardımcıdır kabızlık konusunda rahatlık hissi verir.

İyi bir c vitamini emilimi artırıcısıdır. Portakal yağı aynı zamanda mikrobiyal büyümeleri de engellemektedir. Bu kesik ve yaraların daha sterilize hale gelmesini sağlar. Portakal yağı yara üzerine uygulanırsa, yarayı enfekte olmaktan korur ve bakteri oluşumunu da engellemiş olacaktır. Portakal yağı insan ruhunda ve zihninde yenileyici ve yatıştırıcı etkilere sahip olduğundan gerginliği azaltmaktadır.

portakal-yaginin-faydalari
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı