Ponponlu Kolay Bebek Patiği Nasıl Örülür

Ponponlu Kolay Bebek Patiği Yapımı
Ponponlu Kolay Bebek Patiği Yapımı

Kolaylıkla yapabileceğiniz bir bebek patiği yapımını paylaşıyorum. Patik örneği ponponlu olarak örülmüştür. Yine Pratik Yazar youtube kanalının emeği ile siz değerli takipçilerimi bu güzel videolu patik yapımından mahrum bırakmak istemedim. Alta eklediğim yapılış videosundan bu güzel patik modelini kolaylıkla sizler de yapabileceksiniz.

Patiği Örmede Kullanılacak Olan Malzemeler

  • Kartopu Gonca bebek ipliği
  • 5 numara örgü şişi
  • Tığ şişi

İlla belirttiğim ipi kullanmanıza gerek yoktur. Başka marka ve model bir bebek ipliği de tercih edebilirsiniz. Yeter ki kullandığınız şişe uygun olsun.

Ponponlu Bebek Patiği Yapımı

Örgüye 39 ilmek atarak başlanmaktadır.

1 sıra düz örülür ve arkaya geçilir.39 ilmeğin ortasındaki ilmek bulunur ve çatal iğne ile işaretlenir. Bir sonraki sırada artırmalara geçilir. Baştaki ve sondaki ilmekler haroşa örülür. Artırmalar baştan ikinci ilmekte, sondan bir önceki ilmekte ve ortadan işaretli ilmeğin sol ve sağındaki ilmeklerde birer kez gerçekleştirilir. Diğer kalan ilmekler ön yüzde düz örülür.

Not:

  • Ortadaki işaretli ilmeğe gelindiğinde iğne çıkartılır ve ilmek düz örülür. Sonra ilmeğe tekrar işaret konur.
  • Artırmalar sadece ön yüzde yapılır; terste artırma yapılmamaktadır.

Ters yüzde ortadaki işaretli ilmek hariç tüm ilmekler düz örülür. Sadece işaretli ilmek düz örülür ve çatal iğne çıkartılır. Bu işlemi toplam 5 sıra haroşa olana kadar tekrarlıyoruz. Sonunda patiğin taban kısmını tamamlamış olacağız. Toplamda 55 ilmek örmüş olacağız.

55 ilmeğin 14’ü düz haroşa olarak örülür. Sonra 1 dolama yapılır ve 26 ilmek 2 düz 2 ters olarak yani lastik örgü örülür. Kalan 15 ilmek haroşa olacağı için düz olarak örülür ve ön yüz bitirilir. Ters yüze geçildiğinde ise başta ve sondaki ilmekler haroşa örülür. Arada kalan ilmekler ise terse ters düze düz şeklinde örülür. Ortası lastik örgü başı ve sonu haroşa olan bir örgü ile karşılaşılır. Dolama işleme lastik örgünün başı ve sonunda yapılmaktadır. Delikler 6 tane olana kadar her ön yüzde dolama artırma işlemi yapılır.

Ponponlu Kolay Bebek Patiği Toplama İşlemi
Ponponlu Kolay Bebek Patiği Toplama İşlemi

Sonrasında lastikli kısmın toplama işlemi yapılır. Bunu tığ şişi ile yapıyoruz. Topladığımız ilmekler içerisinden tığ ile geçirilip zincir çekip kapatılır. Örgüye devam edilir.

Bilek kısımları 3 düz 1 ters olacak şekilde örülür ve patik iğne ile dikilerek tamamlanmış olur. Ponpon kısımlarını da yapıp patiğe ekledikten sonra hazır hale gelecektir.

Bir diğer tığ işi bebek patiği yazıma da bakabilir sizler de bunun gibi güzel bebek patikleri örebilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı