Ponçik Hırka İçin Tığ İşi Ahududu Modeli Yapımı

Tığ İşi Ahududu Modeli Yapımı
Tığ İşi Ahududu Modeli Yapımı

Geçtiğimiz kış oldukça trend olan ve ponçik hırkalarda uygulanan tığ işi ahududu modeli yapılışına göz atalım. Şişle nasıl örüldüğünü zaten ahududu modeli ponçik hırka yapımında bahsetmiştik. Şimdi de tığcılar için bu örneğin nasıl uygulandığına bakalım.

Bu anlatımda hırkanın bütünün nasıl yapıldığı anlatılmamıştır. Yalnızca ahududu modelinin kola nasıl uygulandığı gösterilmiştir. Yani kol başlangıcı gösterilmiştir. Anlatımı koton iplik ve 3,5 numara tığla yapılmıştır. Sizler daha kalın bir ip ve tığ numarası ile de bu modeli ponçik hırkalarınıza uygulayabilirsiniz.

Tığ İşi Ahududu Modeli Nasıl Yapılır?

Ponçik hırka ahududu modeli 7 ve katları şeklinde kurulmuştur. İlmekler önden ve arkadan alarak bu kabartmalı görüntü elde edilmiştir. Videolu anlatımında ponçik hırkanın kol başlangıcının nasıl yapıldığı gösterilmiştir. Hatırlayacağınız üzere zaten bu ahududu modelleri ponçik hırkada kol kısmına uygulanmıştır.

Ponçik Hırka İçin Tığ İşi Ahududu Modeli
Ponçik Hırka İçin Tığ İşi Ahududu Modeli

Öncelikle 35 tane zincir çekilmiştir ve kaydırma yöntemi ile ilmek alıp çekilen zincirlerin uçları birleştirilmiştir. Ardından her bir zincir boşluğuna bir ikili tırabzan yapılmıştır. Diğer sırada yan yana 6 ikili tırabzan ve hemen ardından aynı noktaya 2 ikili tırabzan yapılarak ilerlenmiştir.

Bu iki sıradan sonra artık ahududu örgü modelinin yapımına başlanmıştır. Kabartmalı bir görünüm elde etmek için yapılacak olan ikili tırabzanlar alttaki tırabzanın önünden ve arkasından girilerek örülmüşlerdir. Daha detaylı anlatımını aşağıdaki anlatımlı videosunda bulabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/i-14SuB7OTo (Gözde Tarifler)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı