Polimer Kil İle Boncuk Kolye Yapımı

polimer kil ile boncuk kolye
polimer kil ile boncuk kolye

Boş zamanlarınızı değerlendirip hatta size kazanç elde ettirecek kendin yap takı uygulamalarından bir başkası ile karşınızdayım. Bu seferki projemiz boncuk kolye yapımı olacak. Daha önce de bu tip boncuk kolye yapımlarını anlatmıştım. Ama bu kez kolyemizin yapımında Fimo Hamuru ismiyle bildiğimiz Polimer Kil kullanacağız. Evet, boncuklarımızı bir hobi mağazasından almak yerine kendimiz üreteceğiz. Polimer kil ile boncuk kolye yapım projemizde hem çok eğleneceksiniz hem de sıfırdan harika bir kolye tasarımı oluşturacaksınız. Oluşturduğunuz kolyeleriniz herkes tarafından büyük beğeni toplayacak. Yapım işlemi de öyle gözünüzü korkutacak bir boyutta olmayacak, merak etmeyin.

fimo hamuru ile boncuklu kolye malzemeler

Polimer Kil ile Boncuk Yapımında Kullanacağımız Malzemeler:

Boncuklu kolyemizin yapımında kullanacağımız materyaller hakkında bilgi verelim. Materyallerimizin oldukça az sayıda olacağını söyleyebilirim.  İlk malzememiz polimer kil olacak. Biz fimo hamuru ismi ile biliyoruz. Bildiğimiz oyun hamuru gibi diyebiliriz. Tek farkı fırınlandıktan sonra sert ve katı bir hal alması. Bu hamur ile çok farklı ve fonksiyonel ürünler yapabilirsiniz. Misal, kendi tasarladığınız bir tuzluk, kupa bardak, kolyeler ve daha bir sürü ürün sayabiliriz. Boncuklarımızı farklı renklerde düşündüğümüz için birden fazla renkte fimo hamuru gerekecek. İkinci malzememiz ise bir bijuteri aksesuarı olan mumlu pamuk kordon. Bunda da renk seçeneği fazla. İstediğiniz renkteki kordonu bir bijuteri mağazasından temin edebilirsiniz. Üçüncü malzememiz ise bir adet kürdan.

Polimer Kil ile Boncuk Kolye Nasıl Yapılır?

fimo hamurundan kolye yapma

İlk olarak fimo hamurundan boncuklarımızı yapalım. Bunun için bir tutam fimo hamurundan koparıp avucumuzun içerisinde yuvarlayıp küçük bir top haline getirelim. İrili ufaklı boncuklarımızı hamurumuzdan bu yöntemle oluşturalım.

fimo hamuru ile boncuklu kolye

Sıra boncuklarımızda delik açmaya geldi. Bunun için kürdan kullanacağız. Resimde görüldüğü gibi mumlu pamuk kordonumuzun geçmesi için kürdan ile delik açıyoruz. Eğer hamurunuzda parmak oluşmasını istemiyorsanız elinize latex eldiven giyebilirsiniz. Boncuklarımızı deldikten sonra bir fırın tepsisine yerleştirip kil talimatında yazan sıcaklıkta ve sürede pişirin. Ben 25 dakika boyunca 270 derece ısı ile pişirdim.

Son olarak boncuklarımız soğuduktan sonra ipimize dizme işlemini uyguluyoruz. Tasarımı ve dizim şekli size kalmış. İsterseniz resimdeki gibi katmanlı bir tasarım düşünebilirsiniz. Dizme işlemi bitince de ipi düğümleyebilir, kanca-kopça kullanabilir ya da manyetik bir kapatıcı takabilirsiniz. Ve sonuç olarak fimo hamurundan boncuklu kolye yapımımız kullanıma hazır hale gelmiştir.

polimer kil ile boncuk kolye

Oldukça güzel bir kolye projesi oldu. Sizler de kendi yaptığınız kolye tasarımlarınızı resimli anlatımları ile benimle paylaşırsanız sevinirim.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı