Plastik Bardaklarla Şık Dekoratif Işık Yapımı

plastik bardaklı ışıklı süs
plastik bardaklı ışıklı süs

Selam arkadaşlar; sizlere plastik bardak kullanarak son derece şık bir ışık yapımı hakkında bilgiler vermek istiyorum. Plastik bardaklardan oluşan bu şık dekoratif ışık, odanıza kesinlikle çok yakışacak türdendir diyebilirim. Gayet basit olan bu ışık süsü için malzemeleri de hemen belirtelim. Malzemeler; resimlerden bakarak gerektiği kadar plastik bardak, pense ve matkap ucu ( resimdeki boyutta olacak ve kablo geçecek kadar bir delik olacaktır.) Diğer malzemeler ise zımba, telli ışık tertibatı olmalıdır. Bu kolay malzemeleri elde edince hemen ilk aşamayla plastik bardaklı ışıklı süsü yapmaya hemen başlayalım.

İlk işlem olarak birinci bardağı alarak, resim birdeki gibi alt kısmını pense ucunda takılı olan matkap ucuyla deliyoruz. İkinci resimde o şekilde yapılan işlemlerle dolu bir daireyi oluşturacak kadar bardak yapıyoruz. Örnekteki bardak boyutuna bağlı olarak, yaklaşık 26 tane bardağın altı aynı şekilde delinmiştir. Bu işlem bitince şekil üçteki gibi zımbalama işlemini iki bardak olarak gerçekleştiriyoruz. Şekil dörtte ise bardakları, bir birinden ayrılmayacak şekilde ve halka biçimini bozmayacak şekilde yan yana zımbalıyoruz. Devam ettiğimizde resim beşte bir halka bitmiş üzerine ikinci halkayı bindirmiş olduğumuzu göreceksiniz. Daha sonra ise bardak miktarı giderek azalacak şekilde halkaları üst üste yapmaya devam ettiğimize, resim altıdaki gibi bir şekil elde edeceğiz. Sonrasında plastik bardakla ışık yapımı işleminde, ışıkları yerleştirme işlemine gelmiş olacağız.

Resim yedide bardakların bir birine kenetlenmiş halini göreceksiniz. Devam ettiğimizde resim sekizde ise ışık tertibatını altlarını deldiğimiz bardaklara belli bir güzellikte yerleştiriyoruz. Bu yerleştirme işleminde elimizdeki küçük ışık miktarı kadar çevresine yayarak ilerliyoruz. Resim dokuzda ışık tertibatının kablosunun, plastik bardağa geçirilişi gösterilmiştir. Plastik bardakla oluşan ışık süsü için resim 10’da ise en son işlem tamamlanmış olacaktır. Yani ışıklı süs sistemimiz, prize takılmaya hazır hale gelmiş olacaktır. Resim on bir de ise ışıklı süsü prize yakın bir duvara asıyoruz. En son olarak ışıklar farklı renklerde yandıkça evdeki duvarda adeta disko havası esecektir. Son derece dekoratif olan bu ışıklı duvar süsünü sizinde denemenizi isteriz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı