Pıtırcık Örgü Modeli Nasıl Örülür

Pıtırcık Örgü Modeli
Pıtırcık Örgü Modeli

Bebek giysilerinde ve bebek eşyalarında rahatlıkla kullanabileceğimiz ve çok kolay örebileceğimiz pıtırcık örgü modeli aynı zamanda son derece sevimlidir. Bebek hırkalarında, bebek yeleklerinde ve bebek battaniyelerinde rahatlığından dolayı sıklıkla tercih edilen bu modeli örmek de oldukça kolaydır.

Pıtırcık örgü modelini uygularken, ipliğimiz örneğin ön yüzünde de, arka yüzünde de her zaman bize doğru olacak. Şişimize ilmeklerimizi attıktan sonrası kenar ilmeğimizi alıyoruz. Modelimiz hep 3’erli ilmekler halinde olacağı için ilmeklerimizi bunu hesap ederek atıyoruz. Kenar ilmeğini hiçbir zaman modelimizi hesaplarken dâhil etmiyoruz. İpliğimiz her zaman bizim tarafımızda olacak şekilde 3 ilmeğimizi şişimize geçiriyoruz. 3 ilmeği topluyoruz ve 3 ilmeği bir kez örüyoruz. Ama ilmekleri şişimizden çıkarmıyoruz.

Şişi çıkarmadan ipliğimizi şişimize doluyoruz ve ilmeklerimizi örerek, diğer şişimize aktarıyoruz. Pıtırcık örgü modeli 3 ilmeğin kesilirken, aynı anda da 3 ilmek haline getirilmesidir. Yani aynı anda hem kesiyoruz, hem de örgünün ilmek sayısı değişmesin diye arttırıyoruz.  3 ilmeği tek seferde örmek yerine ipliği dolayarak iki seferde çekiyoruz. Aynı şekilde sıramız bitene kadar 3’er ilmek şeklinde örgümüzü bu şekilde örüyoruz. 3 ilmeğimizi ilk kez şişimize geçip örerken, adeta kesmiş gibi oluyoruz. Ama diğer şişimizden çıkarmadığımız için ipimizi dolayarak ördüğümüz için ilmek sayısında eksilme yaşamıyoruz. Örgümüzün arka yüzüne geçtiğimizde de ilk ilmeği örmeden alıyoruz ve modelimizi aynı şekilde uyguluyoruz.

Pıtırcık örgümüz, örneğimizin ön yüzünde ve arka yüzünde aynı modelin uygulanması ile örülür. Kavraması son derece basit olan pıtırcık örgü modeli oldukça kolay örülür ve hızlı ürer.  Örneğin iki tarafında da aynı işlem uygulandığı için kesinlikle karıştırılması söz konusu olmaz. Sizlerde hem rahat, hem de örmesi kolay bu modeli zorlanmadan örebilirsiniz.

Pıtırcık Örgü Modeli
pıtırcık örneği yapılışı
pıtırcık örneği anlatımlı
pıtırcık örgü örneği
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı