Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Pıtırcık Çiçekler Tığ Oyası Örneği

Pıtırcık Çiçekler Tığ Oyası Örneği

Pıtırcık Çiçekler Tığ Oyası Örneği
Pıtırcık Çiçekler Tığ Oyası Örneği

Bazı yazma oyaları var ki çok şirin ve çok çıtı pıtı oluyorlar. Özellikle pimpirikli oya modellerini bunlardan sayabiliriz. Bu yüzden sizlere pimpiriklerle oluşturulan yeni pıtırcık yazma kenarı örneğini sunmak istedim.

İki sıradan ibaret olan bu pıtırcıklı oya modeli çok basit bir yapılışa sahiptir. Tığ batısı üzerine işlenen ilk sıra pıtırcıkları tutacak yapraklar ve dal motiflerinden meydana gelmiştir. Son sıra olan ikinci sırada ise yaprakların birine her seferinde farklı renkte pıtırcık motifleri eklenmiştir.

Tığ İşi Pıtırcık Çiçekler Yazma Oyası Yapımı

Yeşil, mavi ve pembe renkte oya iplerinin kullanıldığı oya örneği örümcek, zincir, tırabzan ve sık iğne kullanarak yapılmıştır.

Pıtırcık Çiçekler Yazma Kenarı Modeli
Pıtırcık Çiçekler Yazma Kenarı Modeli

Yeni bir oya modeli olan pıtırcık çiçek oyası ilk sırası yeşil renkle işlenmiştir. Arada bir örümcek çekilmek kaydıyla tırabzanla yukarı çıkılarak birbirinin aynı iki çubuk yapılmıştır. Bu çubuklardan ikincisinin üstüne iki yaprak çalışılmıştır. Bunları çalışırken tırabzan haricinde sık iğne ve zincir tekniklerine başvurulmuştur.

Pıtırcıklı oyanın son sırasında ise yaprakların birinin üstüne sırası ile bir mavi ve bir de pembe renkle pıtırcık yapılmıştır. Pıtırcıklar da tırabzan arasına 5 adet zincir çekilerek oluşturulan pimpiriklerden meydana gelmiştir.

Pıtırcık Çiçekli Tığ Oyası Modeli Videolu Anlatımı

Yeni yazma oyası modelinin detaylı anlatımının yapıldığı videosu aşağıdaki gibidir. Yazma renginize uyacak renklerde çalışarak videodan bu modeli sizler de kurabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/-p6Vu-HlDlo (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here