Pirinç Örgülü Dikişsiz Boyunluk Modeli Yapımı

Pirinç Örgülü Dikişsiz Boyunluk Modeli
Pirinç Örgülü Dikişsiz Boyunluk Modeli

Pirinç örgü modeli ile yapılan dikişsiz boyunluk örneği ile kışın kullanabileceğiniz sade ama şık bir örgü boyunluğunuz olsun. Tamamıyla pirinç örgüden ibaret olduğu ve tek renk örüldüğü için özellikle erkekler için ideal gibi duruyor. Ancak yine de bu boyunluğu batik iplerle biraz daha renklendirip kendiniz için de örebilirsiniz.

Boyunluk için orta kalınlıkta bir ip tercih edilmiştir. Döne döne örüldüğü için 1 metre uzunluğunda misinalı şiş kullanılmıştır. İlmek sayısını ikiye katlayıp döner halde örülmesini sağlamak için de bir de tığa ihtiyaç duyulmuştur.

Şişle Pirinç Örgü Modelli Dikişsiz Boyunluk Nasıl Örülür?

Misinalı şişe 86 tane ilmek atılarak boyunluk örülmesine başlanmıştır. Bu 86 ilmekten tığ yardımı ile misinalı şişin diğer ucuna 85 ilmeğin geçirilmesi sağlanmıştır.

Pirinç Örgülü Dikişsiz Boyunluk Örneği
Pirinç Örgülü Dikişsiz Boyunluk Örneği

Tığla elde edilen yeni ilmekler sayesinde her iki şişte ve misinada ilmek olması sağlanmış ve dönerli bir yapıl elde edilmiştir. Bu aşamadan sonra da pirinç örgü modeli çalışması ile boyunluk büyütülmüştür.

Yaklaşık 20 cm örüldüğünde dikişsiz boyunluk iki taraflı olduğundan 40 cm gözükecektir. İstenilen boyuta kadar örüldükten sonra düz örgüye geçilmiş ve 3 ilmeği düz 4 ile 5’i birlikte örüp birer bire eksiltme yapılarak boyunluk bitirilmiştir.

Bu misinalı şişle örülen dikişsiz boyunluğun yapımını daha detaylı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videosunu izlemelisiniz.

Kaynak: https://youtu.be/TjhpJnL5XG4 (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı