Pirinç Örgü Modeli Nasıl Örülür

Pirinç örgü düz ve ters ilmeklerin yer değiştirmesiyle oluşan bir örgü tekniğidir. Son derece kolaydır, örmesi basittir. Ancak ilmekler yer değiştirdiği için dikkat ederek örmek gerekir. Pirinç örgü modeli genellikle bebek örgülerinde kullanılır.

Pirinç örgümüze başlarken, ilmeklerimizi şişimize atıyoruz. İlk kenar ilmeğimizi şişimize geçiyoruz. Bir ilmeği iplik kendimize doğru iken ters olarak örüyoruz. İpliği şişimizin arkasına dolayıp, diğer ilmeği düz örüyoruz. İpliği sonrasında tekrar kendi tarafımıza çeviriyoruz ve bu sefer ters örüyoruz. Pirinç örgü modeli uygularken, ters ve düz ilmekleri sırasıyla örüyoruz. Önemli olan ters örgü yaparken ipliği kendi tarafımıza doğru çevirmek, düz örgü yaparken ipliğimizi şişimizin arkasından geçirmek. Pirinç örgümüzün ilk sırasını bu şekilde tamamlıyoruz. Ters ve düz örgü ile ilk sıramızı tamamladıktan sonra örneğimizin arka tarafına geçiyoruz. Örgümüzün arka tarafında ters ilmekleri düz olarak öreceğiz, düz ilmekleri de ters olarak öreceğiz. Bu yüzden pirinç örgümüzü yaparken, ters ve düz ilmek sırasını karıştırmadan örmek gerekir. Yoksa üst sıralarda da örneğimizin karışması söz konusu olur. Kenar ilmeğimizi aldıktan sonra bir önceki sırada düz olarak ördüğümüz ilmeği, arka yüzde ters olarak örüyoruz. Ters örerken, ipliğimizi kendimize doğru alıyoruz ve ilmeğimizi ters olarak örüyoruz. İlmeğimize bakıyoruz, arka sırada ters olarak örülen ilmeğimizi bu sefer ipliğimizi şişin arkasına alarak düz olarak örüyoruz. Pirinç örgümüzü bu şekilde tamamlıyoruz. Ters ilmeklerin yerini düz, düz ilmeklerin yerini ters olarak dikkatle örüyoruz. Her seferinde ipliğimizin ters örgüde öne, düz örgüde şişin arkasına alımına dikkat ediyoruz.

Her örgü modelinde olduğu gibi pirinç örgü modeli yapımını öğrenirken de tekrar etmek çok önemlidir. Tekrarladıkça elimizin alışması ve hızlanmamız mümkün olur. Pirinç örgü ters ve düz ilmeklerin yer değiştirmesiyle kabarcık şeklinde olur. Ters ve düz ilmekleri ters çevirerek çok güzel bir örgü modeli elde ediyoruz.

Pirinç Örgü Modeli pirinç örgü modeli yapılışı

pirinç örgü modeli nasıl örülür resimli anlatım pirinç örgü modeli nasıl yapılır

Bir önceki yazımız olan Pıtırcık Örgü Modeli Nasıl Örülür başlıklı makalemizde Pıtırcık örgü modeli, pıtırcık örneği nasıl örülür ve pıtırcık örneği nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir