Pipet İle İğne Oyası Nasıl Yapılır

Motifi yazmaya sabitleme
Motifi yazmaya sabitleme

İğne oyalarının yapılışlarını anlatan konuları sizler ile daha önce paylaşmıştım. Ama bu sefer sizlere farklı bir yapılış şeklini açıklıyor olacağım. Tığ ile değil de pipet ile iğne oyası yapımı hakkında bilgiler ve nasıl yapıldığını gösteren videolar paylaşmak istedim. Yapılışında sadece pipet kullanmayacağız. Bir iğnede pipetten oya yapımında bize yardımcı olacak. Pipet kullanarak yapılan iğne oyalarında birçok farklı yapılış tarzları bulunmakta. Bu anlatımda onlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Açıklamaları ve aşağıda paylaştığım yapılış videosu sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Pipet yardımı ile halka oluşturma
Pipet yardımı ile halka oluşturma

Pipetle Halka Oluşturma

İpliğimizi iğnemize geçiriyoruz. Sonrasında ipin ucunu ve iğneyi pipetin üzerinde elimizle sabitleyip ipi iğne ve pipetin üzerine 10 kez doluyoruz. İpliği hiç bırakmadan iğnenin solundan bir kez geçirip ipin diğer ucunu 2 defa sağdan sola doğru sarıyoruz. İğneyi yavaşça pipetten çıkarıp doladığımız ipe düğüm atıyoruz. Sardığımız ipi pipetten çıkartıyoruz.

Motifi örme
Motifi örme

Motifi Örme

İpin boşta kalan kısa ucunu makasla kesip motif işlemeye başlıyoruz. İğne ile halkanın çevresine 5 adet orta boy zürafa örüyoruz. İlk zürafanın içinden geçerek zürafanın bütününe sık iğneler örmeye başlıyoruz. Diğer zürafaların içine de ilk zürafada olduğu gibi sık iğneler örmeye devam ediyoruz. Artık motifin sonuna yani başladığımız noktaya geldik. Bu aşamada iğne üzerine 2 defa ip dolayarak düğüm atıyoruz. İpi kesiyoruz. Motifimiz hazır. Elimizle düzeltiyoruz.

Motifi yazmaya sabitleme
Motifi yazmaya sabitleme

Motifi Sabitleme

Örneğimizi ördükten sonra onu yazmanın kenarına sabitleme aşamasına geçebiliriz. Yazmanın kenarına bir sıra zürafa işledikten sonra çiçeklerin arasına beşer adet kuyumcu kafesi (testere dişi) yapıyoruz. Bir adet zürafa örüp tepesine çıkıp sıradaki zürafaya iniyoruz. Artık motifin ekleneceği noktaya geldik. Bir adet zürafa örüp tepesine düğüm atıyoruz. Motifin herhangi bir sık iğne yaprağından ipi geçiriyoruz. Bir elimizle motifi tutup diğer taraftan bulunduğumuz noktaya yine düğüm atıyoruz. Yazmanın kenarına inerek oyamızı tamamlıyoruz. Alttaki videodan pipetle iğne oyası yapımını ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 VİDEO :

Bir altta paylaşmış olduğum pipet yardımı ile yapılan iğne oyası videosunda da farklı bir yol izlenmiş. İğne pipet üzerine sabitlenmemiş. Sadece ipin ucu sabitlenerek pipet üzerine sarma işlemi uygulanmıştır.

VİDEO :

Siz de buna benzer farklı pipetle yaptığınız iğne oyalarını bizimle paylaşırsanız seve seve sitemde yayınlarım.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı