Pimpirikli Zincirli Küçük Dağlar Tığ Oyası

Küçük Dağlar Tığ Oyası Yapımı
Küçük Dağlar Tığ Oyası Yapımı

Sıralı dağ şeklinde bir görüntüsü olan, dış kenarları pimpirikli yeni bir yazma kenarı tığ oyası yapımı ile beraberiz. Küçük dağlar adı verilen tığ oyasının yapımında sadece zincirler kullanılmıştır. Dışarıda örülüp yazma kenarına sonradan eklemesi yapılmıştır.

Yine kolay bir yapım zorluğuna sahip bu yazma kenarı örneği olan küçük dağlar oya modeli herkesin örebileceği bir zorluktadır. Modeli yine sıralı tığ oyası modelleri içerisine de dahil edebiliriz. Çünkü iki motif arası bulunmamaktadır. İki renkli bir oya modeli sizleri bekliyor.

Pimpirikli Zincirli Küçük Dağlar Tığ Oyası Yapımı

Küçük dağlar tığ oyası modeline kenarındaki tomurcuklu gibi görünen pimpiriklerin yapımı ile başlıyoruz. Bunun için 8 zincir çekip 5 tane atlayıp 6.’sına batarak kapatıp pimpirikler elde ediyoruz. Bu işlemi yazma kenarı boyunca tekrarlayıp ipimizi kopartıyoruz.

Renkli ipimize geçiyoruz. İpimizi ördüğümüz pimpirikli sıranın ilk pimpiriğin dip kısmına sabitliyoruz. İlk başlarken 4 zincir çekiyoruz ve başına iki sarıyoruz. Devamında gelen iki pimpiriğin arasına kapatıp başına sardığımız sadece iki ilmeği alıyoruz. Bunu 5 kez tekrarlıyoruz. Altıncıda başına bir kez sarıp iki iki alarak geri geliyoruz. Diğer sıralarda da sürekli bir sonraki iki pimpiriğin arasına batmak sureti ile aynı işlemleri uyguluyoruz. Sonucunda küçük dağlar tığ modeli oluşacaktır.

Oyanın yazma kenarına eklenme işlemi için de yazmanın tığ batısını yapıyoruz. Ardından modele ilk başladığınız renkteki ip ile eklemesini gerçekleştiriyoruz. Bununla uğraşmak istemeyenler oya motifini oyaya dikebilirler.

Pimpirikli Zincirli Küçük Dağlar Tığ Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı