Pet Şişeler Nasıl Değerlendirilir?

pet şişeden dekoratif pano yapımı

Pet şişeler, plastik familyasına dahil olan bir malzeme çeşididir. Plastikler de doğaya karışmadığı sürece çok yararlı ve geri dönüşümü mümkün olan doğada bozunmayan malzemelerdir. Bu yüzden doğaya karışmaları değil geri dönüşümlerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu sayede hem çevreyi korumak hem de kullanılan malzemelerin geri dönüşümünü sağlamak mümkün olur. Pet şişelerin kullanım amaçlarını ele alacak olursak;

1. Pet Şişelerden Dekoratif Bahçe Yapımı :

pet şişelerden bahçe tasarımı
pet şişelerden bahçe dekorasyonu

Pet şişeler doğayla uyum için de geri dönüşümü sağlanabilen malzemelerdir. Eğer evinizin etrafında bahçe yapabileceğiniz bir alan yoksa şişeleri kullanabilirsiniz. Çiçek ekimi ya da bitki yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Bu yöntemde şişeleri saksı biçiminde silindirik keserek içini toprak ile doldurursanız, istediğiniz bitkiyi ya da çiçeği ekebilirsiniz. Bu şişeleri de duvarlarınıza dekoratif bir biçimde uygulayabilirsiniz.

2. Pet Şişelerden Avize Yapımı :

pet şişelerden avize yapımı
pet şişelerden avize

Pet şişelerinizin geri dönüşümünü dekoratif bir şekilde de uygularsınız. Bu uygulama şekli hem evinizin havasını değiştirir hem de evinizi yeniler. Bunun için yapmanız gereken şey çok basittir. Kullandığınız ve evinizde biriktirdiğiniz pet şişelerin alt kısmını keseriz, ardından kesilen kısımları bir lambada yapıştırarak birleştiririz. Peşinden de boyayarak lambaderimize istediğimiz rengi ve deseni vermiş oluruz. Böylece hem geri dönüşümü sağlamış hem de evimize değişik bir hava katmış oluruz.

3. Pet Şişelerden Süpürge Yapımı :

pet şişeden süpürge

Pet şişe evinizde temizlik malzemesi olarak da kullanılabilir. Bunun için de gerekli olan pet şişe ve makastır. Pet şişe alt kısımdan kesilir. Ardından kesilen kısım da ince uzun şeritler halinde kesilir. Delik kısmına da uzun bir sopa takılır ve süpürge olarak kullanılarak şişe geri dönüşümde kullanılmış olur.

4. Pet Şişe Kapaklarından Dekoratif Pano Tasırımı :

pet şişeden dekoratif pano
pet şişeden dekoratif pano yapımı

Şişelerin kendileri geri dönüşümde kullanıldığı gibi kapakları da kullanılabilir. Bunlar hem evinize değişik hava katar hem de evinizi dekore etmenize yardımcı olur. Bunun için de ilk olarak topladığınız şişe kapaklarını silikon ile boş bir tabloya ya da duvara yapıştırılır. Ardından istenilen renk veya desende boyanır. Böylece kapaklar da değerlendirilmiş olur.

5. Pet Şişeden ve Kaşıktan Lambader Yapımı :

Pet şişeler kesilmeden kullanılır. Plastik kaşıklar baş kısmından silikon yardımı ile yapıştırılır. Ardından içine lamba yerleştirilir ve dekoratif bir lambader hazırlanmış olur.

pet şişeden lambader
lambader yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı