Pet Şişeden Elektrikli Süpürge Yapımı

pet şişeden elektrik süpürgesi
pet şişeden elektrik süpürgesi

Evde kullanılmayan basit malzemelerden yapılan projeler hem boş zamanları değerlendirme açısından hem de zevkli vakit geçirmek için oldukça ideal çalışmalar. Bu çalışmaları yaparak el becerilerinizi geliştirirken, evinizin odaları, banyo ve mutfakları için çeşitli dekoratif objeler yapabilir, diğer taraftan evinizde işlerinizi kolaylaştıracak küçük aletler yapabilirsiniz. Bu çalışmalar çok düşük maliyetlerle, hatta tamamen evde hiç kullanılmayan, çoğu zaman çöp olarak görülen malzemeleri kullanarak hayat geçirilebiliyor. Bu açıdan geri dönüşüme de katkı sağlayan kendin yap projeleri, doğaya da katkı sağlar.

Özellikle evlerinde bol vakti olan ev hanımları ile birlikte yaz aylarında tatilde olan çocuklarımız için boş zamanlarını doldurmak açısından çok iyi bir alternatif olan bu çalışmalarla kendinizi geliştirme imkanına sahipsiniz. Bu tür el işi projeler için birkaç temel el aletinizin olması bu çalışmaları yaparken sizler için yeterli olacaktır. Söz konusu malzemeler makas, sünger, keçe gibi kolay bulunabilen malzemeler olduğu gibi, çok düşük maliyetle satılan silikon tabancası, lehim makinesi gibi aletler olabiliyor. Bu yazımızda yine hem geri dönüşüme katkı sağlayan hem de basit malzemeleri kullanarak, evlerimizde küçük kırıntıları temizlemek için portatif elektrikli süpürge yapımını anlatacağız.

Proje yapımında kullanılacak malzemeler : Ayarlı adaptör, Sünger, Oyuncak araba motoru, Sıcak silikon, Silikon tabancası, Pet şişe, Beyaz plastik boru, Lehim Malzemeleri, Bant

Pet şişeden mini elektrikli süpürge yapımı : Öncelikle pet şişenin alt kısmını, oyuncak araba motorunun girebileceği büyüklükte kesiyoruz. Dilerseniz vakum gücünü artırmak için motorun uç kısmına küçük bir pervane yerleştirebilirsiniz. Motorun + ve – kutuplarına ayarlı adaptörümüzü başlarken doğru kutuplara bağlamaya da özen gösteriyoruz ve motorun üzerinde yazan uygun voltaj ayarına getirerek adaptörümüzü kullanıyoruz. Kullanışlı olması bakımından adaptörün kablosunun olabildiğince uzun olmasına özen gösteriyoruz.  Pet şişeye motoru monte ettikten sonra şişenin yan tarafında kare şeklinde bir delik açarak bu bölüm üzerine süngerimizi yapıştırıyoruz. Böylece sirkülasyonun daha hızlı ve temiz yapılmış olmasını sağlıyoruz. Son olarak pet şişenin kapak kısmına da plastik borumuz geçecek büyüklükte bir delik açıp ve plastik borumuzu bu bölüme yerleştirip sağlamlaştırarak elektrikli süpürgemizin yapımını tamamlıyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı