Pet Şişeden Elektrikli Süpürge Yapımı

pet şişeden elektrik süpürgesi

Evde kullanılmayan basit malzemelerden yapılan projeler hem boş zamanları değerlendirme açısından hem de zevkli vakit geçirmek için oldukça ideal çalışmalar. Bu çalışmaları yaparak el becerilerinizi geliştirirken, evinizin odaları, banyo ve mutfakları için çeşitli dekoratif objeler yapabilir, diğer taraftan evinizde işlerinizi kolaylaştıracak küçük aletler yapabilirsiniz. Bu çalışmalar çok düşük maliyetlerle, hatta tamamen evde hiç kullanılmayan, çoğu zaman çöp olarak görülen malzemeleri kullanarak hayat geçirilebiliyor. Bu açıdan geri dönüşüme de katkı sağlayan kendin yap projeleri, doğaya da katkı sağlar.

Özellikle evlerinde bol vakti olan ev hanımları ile birlikte yaz aylarında tatilde olan çocuklarımız için boş zamanlarını doldurmak açısından çok iyi bir alternatif olan bu çalışmalarla kendinizi geliştirme imkanına sahipsiniz. Bu tür el işi projeler için birkaç temel el aletinizin olması bu çalışmaları yaparken sizler için yeterli olacaktır. Söz konusu malzemeler makas, sünger, keçe gibi kolay bulunabilen malzemeler olduğu gibi, çok düşük maliyetle satılan silikon tabancası, lehim makinesi gibi aletler olabiliyor. Bu yazımızda yine hem geri dönüşüme katkı sağlayan hem de basit malzemeleri kullanarak, evlerimizde küçük kırıntıları temizlemek için portatif elektrikli süpürge yapımını anlatacağız.

Proje yapımında kullanılacak malzemeler : Ayarlı adaptör, Sünger, Oyuncak araba motoru, Sıcak silikon, Silikon tabancası, Pet şişe, Beyaz plastik boru, Lehim Malzemeleri, Bant

Pet şişeden mini elektrikli süpürge yapımı : Öncelikle pet şişenin alt kısmını, oyuncak araba motorunun girebileceği büyüklükte kesiyoruz. Dilerseniz vakum gücünü artırmak için motorun uç kısmına küçük bir pervane yerleştirebilirsiniz. Motorun + ve – kutuplarına ayarlı adaptörümüzü başlarken doğru kutuplara bağlamaya da özen gösteriyoruz ve motorun üzerinde yazan uygun voltaj ayarına getirerek adaptörümüzü kullanıyoruz. Kullanışlı olması bakımından adaptörün kablosunun olabildiğince uzun olmasına özen gösteriyoruz.  Pet şişeye motoru monte ettikten sonra şişenin yan tarafında kare şeklinde bir delik açarak bu bölüm üzerine süngerimizi yapıştırıyoruz. Böylece sirkülasyonun daha hızlı ve temiz yapılmış olmasını sağlıyoruz. Son olarak pet şişenin kapak kısmına da plastik borumuz geçecek büyüklükte bir delik açıp ve plastik borumuzu bu bölüme yerleştirip sağlamlaştırarak elektrikli süpürgemizin yapımını tamamlıyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Misket ile Yapılabilecek Objeler başlıklı makalemizde kendin yap fikirleri, kendin yap projesi ve misket hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir