Perde Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

perde seçimi
perde seçimi

Perde bir evin dekorasyon olarak en önemli objelerinden bir tanesidir. Evinizi tamamlanmış gösteren perdeler aynı zamanda dışarıdan evinizin içinin görünmesini engelleyen malzemelerdir. Bu sebeple hem evin dışından hem de evin içinden görünebilen perdeler, evimizin yansımaları gibidirler. Tüm bunlar birleştiğinde iyi bir perde seçimi evimiz için önemlidir. Birkaç püf noktaya göz atıp, perde seçiminde nelere dikkat etmeliyiz öğrenmekte fayda var.

Perde seçerken öncelikli diğer mobilyalarınızın rengine göre perde seçmeniz önem taşmaktadır. Ancak bu mobilyalarınızla aynı renkte perde seçmeniz anlamına gelmeyecektir. Eğer mobilyalarınızla aynı renkte bir perde seçerseniz, hem mobilyalarınız hem perdeniz kaybolacak, çıkan görüntü de inanılmaz gözü yoracaktır. Perdelerinizin renk olarak uyumlu ama başka renklerde olmasına özen gösterin. Örneğin krem koltuklar, yeşil perde gibi veya turuncu koltuklar, krem perdeler gibi biri açık diğeri koyu tonlarda perde seçerseniz, eviniz ferah görünecektir. Bunun kadar önemli başka bir faktörde, perdelerinizin tarzınızı yansıtmasıdır. Bu sebeple evinize bir dekorasyon yapıyor ve tüm mobilyalarınızı yeniliyorsanız, perde seçimini en sona bırakmanız faydalı olacaktır.  Alacağınız mobilyayla perdeniz uyumlu olmasa da küçük detaylarda perde renginizi yansıtabilirsiniz. Mesela kullanacağınız yastık renklerinin içinde perdenizin rengi de bulunabilir. Bu evinizin estetiğini tamamlayacaktır.

Diğer önemli bir faktörde tarz olarak perdelerinizin ve koltuklarınız benzer tarz da olmasıdır. Özellikle kumaşların benzer yapıda olması tarz olarak koltuklarınızla perdelerinizi yaklaştıracaktır. Eğer modern bir ev dekorasyonunuz varsa, stor veya zebra perdeler sizin evinize daha uygundur. Eğer yüksek tavanlı geniş bir eve sahipseniz ve buna ek olarak mobilyalarınız klasikse mekanizmalı büyük perdeler ve ip perdeleri dekorasyonunuzu tamamlayacaktır. Country ve Vintage stilinde mobilyalarınız varsa çiçek desenli kumaşlar ve rustik perdeler evinize en uygun perdelerdir.

perde seçimi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı