Penye İpten Terlik Yapımı

Penye İpten Terlik Yapımı
Penye İpten Terlik Yapımı

Penye iple kullanım açısından çok sağlam ve aynı zamanda da tasarım açısından da çok güzel örgü projeleri yapılmaktadır. Bunun örneklerini zaten sitemizde zaman zaman sizinle paylaşıyoruz. Bu konumuzda da yine penye iple örülen terlik yapımından bahsedeceğiz. Nasıl örüleceği hakkında bilgiler verip, konumuzun sonunda videolu anlatımını paylaşacağız.

Bu örgü terlik yapımı da penye ipten sadece sepet yapılmayacağına dair güzel bir örnektir. Hatırlarsanız siz değerli takipçilerimize penye ipten örgü puset yapımını da videolu anlatımı ile birlikte sunmuştuk. Bu da farklı projeler yapıldığını gösterdiği için hemen paylaşmak istedik.

Penye ipten terlik yapımında suni derili tabanlar kullanılmıştır. Örgü terlik 7 numara tığ kullanılarak örülmüştür.

Tığ İşi Penye İple Önü Kapalı Terlik Nasıl Örülür?

1. Tabanlık Kenarının Örülmesi

Daha rahat olduğu için ince penye ip kullanılmıştır. 3,5 numara tığ ile örülmüştür. Topuk kısmından başlanıp bütün delikleri sık iğne ile dönülerek taban kenarı gidilmiştir. Detaylı anlatımı aşağıdaki videodadır.

Kaynak: https://youtu.be/Ww2NZozmXLo (ayşe acar acar hobi)

2. Tabanının Yapımı

40 numara ayak için anlatımı yapılmıştır. Suni deri tabanlığın kenarları sık iğne ile dönülmüştür. Ardından tabanın iç yüzeyine gelecek şekilde penye iple bir örgü taban örülmüştür. Örgü tabanın yapımına 17 zincirle başlanmış ve etrafı sık iğne ile gidilerek tamamlanmıştır. Tabanın nasıl örüldüğü aşağıdaki videosunda detaylı anlatılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/3w44xoQqTs0 (ayşe acar acar hobi)

Penye İpten Önü Kapalı Terlik Yapımı
Penye İpten Önü Kapalı Terlik Yapımı

3. Tabanının Birleştirilmesi

İlk önce suni deri tabanının beyaz kısmına penye ipler örülen tabanın ters yüzü denk getirilmiştir. Sonra etraflarındaki zincirlerden yürütme denilen işlem uygulanarak birleştirme işlemi yapılmıştır. Detaylı taban birleştirme işlemi aşağıdaki videosundan daha iyi anlaşılabilir.

Kaynak: https://youtu.be/22IxjOyEri8 (ayşe acar acar hobi)

4. Terliğin Üst Kısmının Yapımı

Terliğin üst kısmı tığla tabanın uç kısmından parça parça örülerek yapılmıştır. Her sırada penye ip koparılıp, tabandan tekrar yeni sıraya başlanmıştır. Bu şekilde penye iple terlik yapımı tamamlanmıştır. Terliğin üst kısmının yapımı aşağıdaki videodan izlenebilir.

Kaynak: https://youtu.be/QjfIOjRAyFI (ayşe acar acar hobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı