Penye İp ile Oval Sepet Nasıl Yapılır?

Penye İpten Oval Sepet Yapımı
Penye İpten Oval Sepet Yapımı

Daha önce bir tığ iş i yapmadıysanız ve başlamayı düşünüyorsanız penye ipten yapılan el işleri ile bu işe başlayabilirsiniz. En kolayı ve en revaçta olanı da şu an oval sepet yapımıdır. Bundan yola çıkarak sizlere penye ipten oval sepeti nasıl örebileceğiniz ile ilgili bir eğitim videosu paylaşmayı uygun gördüm.

Göreceğiniz üzere penye ip ile uğraşmak ayrı bir zevk işidir. Vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Penye ip ile çok güzel sepetler yapabileceğiniz gibi supla, kırlent, banyo paspasları, kilim ve çanta da yapabilirsiniz. Penye ipten yapılan bu tip el işlerini depolama amaçlı kullanabileceğiniz gibi bir ev dekorasyon objesi olarak kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Videolar iki parçadan oluşmaktadır. İlk videoda sepetin taban yapımında bahsedilmektedir. İkinci videoda ise sepetin duvar yani yan kenarlarının nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. İp tercihi bu videoda hazır penye ipinden yana kullanılmıştır. Hazır penye iplerini ise Hobium.com sitesinden uygun fiyata temin edebilirsiniz. İsterseniz penye ipinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için Kendi Penye İpinizi Kendiniz Yapın konumdan nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Tığ olarak da 10 numara tığ seçilmiştir.

Duvar ve taban kısmı başak şeklinde örülmüştür. Bu tığ işi penye ipi sepet de diğer oya ile yapılan tığ sepetlerinde olduğu gibi benzer tığ örüm teknikleriyle örülmektedir. Zincir, sık iğne, ilmek kaydırma ve artırma gibi tığ tekniklerinin kullanıldığını görebilirsiniz.

Kolaylıkla örebileceğinizi düşündüğüm penye ip ile oval sepet eğimi videolarını aşağıda bulabilirsiniz.

Penye ip ile oval sepet yapımı (taban yapımı)

Penye ip ile oval sepet yapımı (duvar yapımı)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı