Patlamış Mısır Örgü Modeli Yapımı

patlamış mısır örgü nasıl örülür
patlamış mısır örgü nasıl örülür

Merhabalar bayanlar; örgü işlerimize devam ediyoruz ve sıradaki örgümüz ise patlamış mısır örgü örneği olacaktır. Patlamış mısır örgü modelini sizlere video anlatımlı olarak da sunacağız. Fakat yapımında birkaç püf noktası bulunuyor olacak ve bunları yazılarımız içinde keşfetmenizi sağlamak istedik. Kış aylarında çoğunlukla hanımların büyük bir kesimi el işlerini yaparak hem vakitlerini daha hoş şekilde geçirmekte, hem de el işleriyle güzel ürünler elde etmenin farklı sevinçlerini yaşamaktadır. Genç hanımların ise bu tür el işlerine merak sarmasında, evlilik zamanı geldiğinde çeyizlerinin hazır olması ve o güne tam anlamıyla eksiksiz şekilde girmek istemelerinden kaynaklanabiliyor.

Patlamış Mısır Örgüsünün Kullanım Alanları

Eskiden el işleri daha çok yapılırdı. Fakat artık günümüz bayanları da neredeyse eskiden el işine merak saran birçok bayan gibi yeni örneklere de ilgi duyabiliyor. Günümüzde örgü örnekleri artık neredeyse eskisi kadar yaygındır ve geniş kesimlere de hitap etmektedir. Sunduğumuz bu yeni örnek olan patlamış mısır örgü örneğini bilen hanım sayısı da azdır diye tahmin ediyorum. Bu örgü modeli tığ kullanılarak yapılan örgülerdendir. Sevimli ve son derece gösterişli duran örgümüzün yapımında istenen renkler kullanılabilirken, orta kalınlıkta olacak şekilde 4 numara bir tığ kullanımı yapılacaktır. Modelin adı, görünümünün kabarık olmasından gelmektedir.

Patlamış Mısır Örgü Yapılışı

patlamış mısır örgü nasıl örülür

Örgümüzde, öreceğiniz ürüne göre zincir sayısını çekip, devamında iki sıra kadar boyunca ilmek işlenmesine dikkat edilmelidir. Örgünün yapımında devam kısmında, üçüncü sıradan başlamalı ve başlangıç ilmeğini üçlü trabzan yapacak şekilde sürdürmelisiniz. Tığ işi patlamış mısır örneğinin örülebilmesi için yüksekliği de ayarlamış olacaksınız. Sonrasında yandaki zincir alınıp, aynı yere 5 defa batırılmalı ve zincir çekilerek üzerine trabzan uygulanmalıdır.

Çekilecek 5’li zincirin tamamı, aynı anda tığla çekilerek kabarık bir görüntü elde edilmelidir. Böylece devamı sağlandığında, giderek mısıra benzediğini fark edeceğiniz örgümüz kesinlikle kolayınıza gelecektir. Bu tek renkle yapım anlatımıdır. Fakat siz dilerseniz tek renk yerine, farklı renkleri de ekleyerek güzel görünümler elde edebilirsiniz. Bu şekilde tamamlayacağımız patlamış mısır örgüsü ağırlıklı olarak bereler, atkılar, bebek battaniyelerinde kullanılabilir. Özellikle bebek battaniyelerinde beyazla yapılınca, çok şık bir görünüm elde etmek de mümkün olacaktır.

Patlamış Mısır Örgü Yapılışı Video Anlatım :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı