Parlak Yıldız Modeli Bebek Hırka ve Bere Yapımı

Parlak Yıldız Modeli Bebek Hırka ve Bere Yapımı
Parlak Yıldız Modeli Bebek Hırka ve Bere Yapımı

Bu konumda sizlere bebek hırkası ve bebek beresinden oluşan bir bebek örgü takımının yapılışından bahsedeceğim. Parlak yıldız örgü modeli ile örülmüş bu iki bebek örgüsü ile sevimli miniklerinize sizler de güzel bir hırka ve bere örebileceksiniz.

Bebek hırkası tarifi 3 aylık bebekler içindir. 6 ay, 12 ay ve 18 aylık için boyuttaki değişiklikler aşağıda belirtilmiştir. Ölçümler düğmeli haldeyken alınmıştır.

Bitmiş hırkanın yaşa göre göğüs uzunlukları:

3 ay: 52 cm
6 ay: 57 cm
12 ay: 62 cm
18 ay: 67,5 cm

Bebek beresi tarifi ise 3-6 aylık bebekler içindir. 12-18 aylık için boyut değişiklikleri aşağıda bulabilirsiniz. Ölçümler hafif gerilmiş halinde iken alınmıştır.

Bitmiş berenin yaşa göre çevre uzunlukları:

3-6 ay: 15cm
12-18 aylık: 45,5 cm

Parlak Yıldız Desenli Yelek Ölçüleri
Parlak Yıldız Desenli Yelek Ölçüleri

Parlak Yıldız Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Parlak yıldız örgü modeli hem bere hem de hırkada kullanılmıştır. Yapımında Tohum Deseni (Seed Stitch) ve Yıldız Dantel Deseni kullanılmıştır. İki desenin de ayrı ayrı yapım teknikleri bulunmaktadır. Tohum deseni 2 sıradan, yıldız dantel deseni ise 26 sıradan oluşmaktadır. Desenler hırkanın yaka kısmına bir omuzdan diğer omuza gelecek şekilde örülmüştür. Berede ise tepe kısmına konumlandırılmıştır. Hırkaya 55 ilmekle, bereye ise 6 ilmekle başlanmıştır. Yıldız Dantel desenine ait örgü diyagramını konumun içinde paylaştım.

Boş kutucuklar ön yüzde düz, arka yüzde ters örgüyü ifade etmektedir. İçi noktalı kutucuklar önde ters, arkada düz örgüyü ifade etmektedir. İçi boş noktalı kutucuklar şişe ip sarmayı, sağa eğik çizgiler 2 ilmeği birlikte düz örmeyi, sola eğik çizgiler iki ilmek kaydır 1 düz örü anlatmaktadır. Sola eğik çizgi altındaki ters v işareti ise 1 ilmek kaydır, iki ilmeği birlikte düz ör, düz örülen ilmeği kaydırılanın üzerinden geçirip diğerini serbest bırakma anlamını içermektedir.

Yıldız Dantel Deseni Diyagramı
Yıldız Dantel Deseni Diyagramı
Kaynak: http://knittingbest.com/post/Star-Bright-Baby-Cardigan-and-Hat/19759
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı