Paracord Yılan Düğüm Anahtarlık Yapımı

paracord anahtarlık
paracord anahtarlık

Son zamanlarda yeni bir hobi başlamış gibi görünüyor. Paracord (paraşüt ipi) kullanarak harika el işleri üretildiğini fark ettim ve sitemde araştırıp paylaşmak istedim. Sosyal ağların ve video paylaşım sitelerinin paracord ile yapılan el işleri ile dolu olduğunu sizler de fark etmişinizdir.

Paracord (Paraşüt İpi) Nedir?

Paraşüt ipi
Paraşüt ipi

İlk etapta bu kadar ünlü olan bu tip hobi uğraşlarında kullanılan paraşüt ipi (paracord) malzemesi hakkında bir ön bilgilendirme yapmak istiyorum. Aslında bir ipten çok buna bir kablo demek daha doğru olacak gibi. Adından da anlaşılacağı üzere paraşütlerde kullanılan halat türünde bir iptir. Paracord’un içinde 7 ayrı ip bulunmaktadır. Dayanıklılığı ve çok fonksiyonel olması sebebiyle kullanım alanı çok geniştir. Dağcılıkta, kamp kurmada çok kullanılmaktadır. Bunun haricinde ihtiyacınız olması durumunda ayakkabı bağı ve kemer olarak da kullanabilirsiniz. Fakat bizi ilgilendiren yanı bileklik ve anahtarlık yapımında da kullanılması olacak.

Paracord İle Yılan Düğümlü Anahtarlık Nasıl Yapılır?

Paraşüt ipi yılan düğümlü anahtarlık
Paraşüt ipi yılan düğümlü anahtarlık

Paracord kullanarak yapılan anahtarlıklarla ilgili bir çok yapılış şekli ve video paylaşımı bulabilirsiniz. Bunu sizler için tek bir çatı altında toplamaya çalıştım. Bu yazımda yılan düğümü kullanarak paraşüt ipinden anahtarlık yapımı üzerinde durmak istedim.

Altta yayınlamış olduğum paracord anahtarlık yapım videolarından da anlaşılacağı üzere iki farklı renkte paraşüt ipi kullanılmış. 60 santimlik iki parça paraşüt ipi normal büyüklükte bir anahtarlık yapımı için uygun görülmüş. Bu iki farklı renkteki paracord birbirlerine bağlanmış. Eğer siz paracord birleştirme işlemi ile uğraşmak istemiyorsanız hazır satılan desenli ipler de kullanabilirsiniz. Ama illa uğraşacağım diyorsanız paraşüt iplerini birleştirme işleminin nasıl yapıldığını anlatan videoyu da sizlerle paylaşıyorum.

Paraşüt İpi Nasıl Birleştirilir?

İpimizi birleştirdikten sonra anahtarlık halkasını ipten geçirip iki ipin birleşim noktasına getiriyoruz. Sonrasında aşağıdaki videolarda görüleceği üzere yılan düğümü atmaya başlıyoruz. Yılan düğümü atması diğer düğümlere nazaran biraz karışık ve zor gelebilir. O yüzden videoda yapılan işlemleri dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Sonuna geldiğinde ipleri makasla kesip uçlarını çakmakla yakıyoruz. Artık paraşüt ipinden anahtarlığımız kullanıma hazır hale gelmiştir. Sizler de bu tip hobiler edinerek ister para kazanma yoluna gidebilir isterseniz de sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Paracord Yılan Düğümü Anahtarlık Videoları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı