Ana Sayfa Örgü Videoları Papatya Çiçeği Örgü Modeli Yapılışı

Papatya Çiçeği Örgü Modeli Yapılışı

Papatya Çiçeği Örgü Örneği
Papatya Çiçeği Örgü Örneği

Merhaba hanımlar; bu yazımda sizlerle yine yabancı bir örgü modeli olan papatya çiçeği örgü modeli yapılışını paylaşıyor olacağım. Buna benzer örgü modelleri paylaşmıştım fakat bu örnek bana daha farklı geldiği için sizlere de sunmak istedim. Videolu anlatımını da aşağıda bulabileceğiniz bu örgü örneği için yazılı anlatımlarım da sizlere yardımcı olacaktır.

Modelin anlatımına geçmeden önce papatya örgü örneğinin nasıl yapıldığını açıklamak istiyorum. Çünkü papatya çiçeği örgü modeli genel anlatımında birkaç sırada aynı işlemleri tekrarlıyor olacağız. Bu yüzden aşağıdaki anlatımda örgü örneği örme işlemine sıra geldiğinde “papatya çiçeği örülür” diye kısaltıyor olacağım. Siz de şu an paylaştığım anlatımı uygulayacaksınız.

Papatya Çiçeği Örneği Nasıl Örülür?

Papatya Çiçeği Örgü
Papatya Çiçeği Örgü

5 ilmek sağ şişe düz bir şekilde kaydırılır. Sol şişle sağa kaydırılan 5 ilmekten dördünün içine girilip sağ şişe tersten ip atılır. Bu şekilde 1 düz 1 ip sar, 1 düz 1 ip sar, 1 düz şekilde 5 ilmek birlikte geri döngü yapılarak örülür.

Papatya çiçeği örneği anlatımından sonra örgü modelinin genel yapılışına geçelim. Modelin örülmesinde her bir sırada yapılan işlemleri aktarmaya çalışayım.

Papatya Çiçeği Örgü Modeli Yapım Aşamaları

Modele 6 ve katları olacak şekilde +1 ilmek artırarak başlanır ve 1 sıra örülür.

Sıra 1 – Ters Yüz : 1 ilmek ters örülerek başlanır. Daha sonra şu işlemler sıra sonuna kadar tekrar yapılır. 1 ters ilmek şişe 2 defa ip sarılarak örülür ve bu 5 kez tekrarlanır. 1 ilmek normal ters örülür ve sıra bitirilir.

Sıra 2 – Ön Yüz : Bu sıraya 1 ilmek düz örülerek başlanır. Daha sonra papatya çiçeği örülür. Ardından 1 düz daha örülür ve sıra sonuna kadar papatya çiçeğinden itibaren tekrarlanır.

Sıra 3 : Üçüncü sıra 4 ters örülerek başlanır. Son 3 ilmeğe kadar şu işlemler tekrarlanır. 1 ilmek şişe 2 defa ip dolanarak ters örülür. Sonraki 4 ilmek için de aynı işlem uygulanır. 1 ilmek ters örülür ve son 3 ilmek de ters örülerek sıra bitirilir.

Sıra 4 : 4 ilmek düz örülür ve ardından papatya örülür. 1 düz örülür ve son 3 ilmek kalana kadar papatyadan itibaren tekrarlama yapılır. Son üçü de düz örülür.

Bu güzel papatya çiçeği örgü modeli anlatımında 1 ve 4. sıralar modelin büyüklüğüne göre tekrarlanır. Sonuçta ortaya harika bir örgü örneği çıkmış olacak ve bu örneği hırka, yelek ve atkılarınızda kullanabileceksiniz.

VİDEO :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here