Palaska Lastik Örgü Modeli Nasıl Örülür

Palaska Lastik Örgü Modeli
Palaska Lastik Örgü Modeli

Kazak, hırka ve yeleklerin kol kısımlarında ve eteklerin alt kısımlarında sıklıkla kullandığınız lastik örgü için yeni bir modeldir. Görüntü itibari ile palaskadaki örgü şekline benzediği için modele palaska ismi verilmiştir. Yapılış şekli tipik lastik örgüde olduğu gibi olup ufak tefek farklılıklarda bulunmaktadır.

Başlangıç ilmekleri 4 ve katları +3 (kenar ilmeği) olacak şeklindedir. Örnek toplamda 2 sıradan oluşmaktadır. İstediğiniz uzunluk için bu 2 sırayı tekrarlamalısınız. Bitişte örgü kapatma işlemi uygulanmaktadır.

Palaska Lastik Örgü Modeli Yapılışı

Sıra 1: Ters yüzde başlanır. İlk 3 ilmek düz örülür. Sıradaki ilmek kaydırılır ve ip kaydırılan ilmeğin üzerinden şişin arkasına alınır. Kaydırmadan itibaren yapılanlar sıra sonuna kadar tekrarlanır.

Sıra 2: İlk ilmek düz örülür. Son 2 ilmeğe kadar şu şekilde tekrarlanır: 1 ilmek kaydırılır ve ip ilmeğin üstünden arkaya alınır ve 3 ilmek düz örülür. Sona kalan ilk ilmek kaydırılır ve boştaki ip üzerinden şişin arkasına geçirilir. Diğer ilmek ise düz örülür.

Üç düz ve 1 ters örülerek lastik örgü kapatılır.

Lastik örgüyü kapatma işini detaylı anlatacak olursak;

2 düz örülür, ilk ilmeğin üzerine kaydırılır, 1 düz örülür, ilk ilmeğin üzerine kaydırılır. Sıra sonuna kadar bunlar tekrarlanır: 1 ters örülür, ilk ilmeğin üzerine kaydırılır, 3 defa 1 düz, ilk ilmeğin üzerine kaydırma işlemi yapılır.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı