Özel Teknikler ile Tişört Boyama

Evde bulunan ve giymekten pek hoşlanmadığınız düz renk tişörtlerinizi güzellik yapmayı düşünüyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. İnanılmaz ve etkileyici özellikleri ile farklı tişört boyama teknikleri olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bunlar içinde sizlere farklı yapılışları da derlemekteyiz. Eskiden sıklıkla kullandığımız batik haricinde artık çok farklı sistem ve yöntemler bulunuyor. Bu projemizde ise çok daha etkileyici sonuçları alacağınız bir boyama metodu ile karşınızdayız. Birkaç adımda yapılan bu harika proje, sizlere de inanılmaz keyif verecek sonuçlar doğuracaktır. Shibori stili olarak bilinen ve birbirini tekrarlayan desenler ile harika motifler ve görseller elde etme işlemini bu projede göreceğiz. Gerekli olan malzemeler ise kumaş boyalarımız, biraz sert ve dayanıklı iplik, 10-15 cm çağında plastik bir boru, poşet ve penye.

Shibori tişört boyama tekniği

Shibori tişört boyama tekniği

İşlem için koton yani pamuklu penye kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü diğer ürünlerde istediğiniz sonucu alamazsınız. Özellikle tişört boyama işlemlerinde pamuklu penyeler boyayı iyi emdiği için de tercih edilirken, bu tarz özel uygulamalarda boyanın akmaması için deseni doğru şekilde oturtabilmek adına pamuklu ilk tercih olmalıdır.

tişört boyama

tişört boyama

İlk olarak penyeyi rulomuza resimde görüldüğü gibi saralım. Sonra iki ucundan orta kısma doğru iterek toparlayın. Kırışıp kıvrımlar oluşması istediğimiz olay. Sonrasında bu şekilde iken paket ipimiz ile aralara girecek şekilde sıkı sıkıya bağlayalım.

tişört boyama resimli anlatım

tişört boyama resimli anlatım

Şimdi tişört boyama işleminin en zevkli ve son aşamasına gelelim. Kumaş boyalarımızı üstte görülen resimde ki gibi akıtın. Çok fazla farklı yerlere sürmeden, dağıtmadan bu işlemi yapın. Sonra bir poşete sarın ve 6-8 saat kurumasını bekleyin. Daha sonra tuzlu suda yıkayın ki boya kumaşa otursun. Ve sonuç inanılmaz olacak.

Shibori tişört boyama

Shibori tişört boyama

İşte Shibori usulü penye boşama yöntemi. Dilediğiniz renklerde sizler de bu uygulamaları yaparak, hoş ve farklı sonuçları alabilirsiniz. Beklentilerinizin üzerinde sonuç alacağınıza eminiz. Renk ve renklendirme için kendiniz çok daha farklı işlemleri yapabilirsiniz.

Shibori tişört boyama nasıl yapılır

Shibori tişört boyama nasıl yapılır

İşlemin farklı bir yapılış şeklini size aktarmak istedik. Oldukça kolay, farklı ve zevkli olan bu boyama yöntemi, aynı zamanda inanılmaz sonuçları da alacağınız çok güzel bir proje olarak sizlere sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Basit El Örgüsü Çanta Yapımı başlıklı makalemizde Basit El Örgüsü Çanta, el örgüsü çanta ve el örgüsü çanta kendin yap hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir