Özel Keçe Uygulamaları

kendin yap keçe projeleri
keçe kendin yap

Uzun yıllardan beri kullanılan keçe birçok alanda kullanılan bir hayvansal üründür. Özellikle farklı yöntemler ile elde edilen birçok çeşidi olan bu ürün sağlıklı ve doğal olmasından dolayı da tercih edilir. Zaman yolculuğunda çok fazla gelişim göstermemiş olsa da son yıllarda keçe işçiliği ve hobi olarak değerlendirilmesi büyü önem kazanmıştır. Bu etkin ve özel çalışmalar özellikle kış aylarında farklı ürünlerde kullanılmaktadır.

kendin yap keçe projeleri

Keçe Nasıl Elde Edilir?

Önce temizlenen ve sonrasında işlenen yünler siyah ve beyaz olarak ana renklerde koyunların yünlerinden elde ediliyor. Rengini alan keçelere ilk olarak hallaç ile atılarak lifler haline getiriliyor. Daha sonra motif çalışmaları için kalıplara verilen keçe düzgün bir şekilde dokunuyor. Ten ile yoğurma işlemi yani 3-4 kişinin en az 30 dakika boyunca ayakları ile ezerek hazırladıkları bir kumaş ortaya çıkıyor.

Keçe Çeşitleri

Farklı çeşitler arasında, ala keçe, turluk, süt keçesi, yük keçesi, eğer keçesi, kepenek, kış keçesi ve yatak keçesi bulunur. Bu türler farklı amaçlar için farklı işlemlerden geçmiş olan değişik oluşumlardır.

Keçe Nerelerde Kullanılır?

Hayvancılık ile uğraşan ilk atalarımızdan bu yana gelen keçe kültürü bu bakımdan bizlere de farklı miraslar getirmiştir. Börk, havtavi, Zerrin külah, üsküf, külah, takke, arakkiye gibi başlık türlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra kıyafet olarak çizme, çorap, elbise, aba, yelek, töz, seccade, ayakkabı ve çuval tipleri bulunmaktadır. Keçenin bu otantik hikayesi yolluklarda, paspaslarda ve kilimlerde de devam eder.

Keçe uygulama çeşitleri nelerdir

Tepme keçecilik ve desenli tepme keçecilik şeklinde uygulanan bu işlemler; saçma ve serme, tepme ve pişirme ve en son bitirme işlemi olarak yapılmaktadır. Oldukça zahmetli olan keçe işlemleri uzun yıllar kullanıma müsait olduğundan dolayı yüz yıllardan beri etkin şekilde kullanılan bir tekniktir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı