Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Oyalar Çiçek Açtı Tığ Oyası Modeli

Oyalar Çiçek Açtı Tığ Oyası Modeli

Oyalar Çiçek Açtı Tığ Oyası Modeli
Oyalar Çiçek Açtı Tığ Oyası Modeli

Sizlere yeni çıkan yazma oya örnekleri içlerinden en güzellerini paylaşmaya devam ediyoruz. Aralarda çubuklu motiflerin olduğu iki sıradan oluşan oyalar çiçek açtı oya modeli de bunlardan biri olacak. Bu yazımızda çiçek motifleri iki ayrı renkle işlenen bu zarif oyanın yapılışını anlatmaya çalışacağız. Gayet kolay ve güzel bir tığ işi oya örneğini sizlerin beğenisine sunacağız.

Yeni yazma oya modeli ara motifli bir model ve aralar için daha önceki oya örneklerinden aşina olduğunuz çubuklar yapılmıştır. İki çiçek motifi arası için bu tepesi yapraklı çubuklardan 3’er adet bırakılmıştır. Sonrasında çiçek motifinin yapılacağı kısım çalışılmıştır. Sitemizdeki şekil itibari ile köprülü kalem oyası modeline çok benzemektedir.

Tığ İşi Oyalar Çiçek Açtı Oya Modeli Nasıl İşlenir?

İki sıradan meydan geldiğini daha önceden belirtmiştik. İlk sıra yeşil renkli oya ipi ile tığ batısı üzerine çalışılmıştır. Örümcekle başlanan çubuklu motifler burada da başrolü oynamıştır. Ancak bir farkla. O da sadece iki motif aralarında çubukların tepelerine tırabzan ve sık iğne ile küçük yapraklar yapılmıştır. Çiçeğin ekleneceği iki çubuk motifi tepesi ise boş geçilmiştir. Bütün bu çubuklar örümcek çekerek başlamıştır.

Oyalar Çiçek Açtı Tığ Oyası Örneği
Oyalar Çiçek Açtı Tığ Oyası Örneği

Çiçeği eklemek yeri için de en küçüğün bir boy büyüğü serum halka kullanılmış ve içi tırabzanlarla doldurulmuştur. Bu da yine örümcekle başlanmış örümcekle de bitirilmiştir.

Çiçekler ise farklı renkte oya ipi ile çalışılmış ve tepesiz ilk çubuktan başlanmış ve diğer çubukta bitirilmiştir. Aradaki serum halkaya işlenen tırabzanlar üzerine 2 adet tırabzan-5 zincir tekrarı ile 7 yuva çalışılmıştır. Ardından oyanın tersine dönülüp bu 7 yuva içerisine 8 tırabzandan oluşan yine 7 adet yaprak yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/2sYAmtcJoqw (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here