Örümcekli Sıralı Oya Nasıl Örülür?

Örümcekli Sıralı Oya Yapımı
Örümcekli Sıralı Oya Yapımı

Yapımı çok basit olan örümcekli sıralı yeni bir oya modelinin anlatımı ile yine karşınızdayım. Özellikle örümcekli tığ oyası modelleri, yapımı çok kolay olduğu için yeni başlayanlar için tercih edilebilir. İşte bu örümcekli oya modeli de o basit ama bir o kadar da şık oyalardandır.

Bu video anlatımlı oya modeli sıralı oya modelleri arasında kendine yer bulmaktadır. Oyanın ilerleyişi sıralı bir şekildedir. Oyamız iki sıradan oluşmaktadır. Alt sırayı ördükten sonra diğer renk ip ile üst sıranın örülmesine geçilmektedir. Bu şekilde örülen örümcekli tülbent oyaları gerçekten çok güzel sonuçlar almamızı sağlamaktadır.

Örümcekli Sıralı Oya Yapımı

Alt Sıra Oya Yapılışı

Örümcekli oya örneğimiz iki sıradan oluşmaktadır ve tığ batısı yapılırken kurulmuş bir modeldir. İlk olarak alt sıramızı örüyoruz.

Örümcekli Sıralı Oya Alt Taraf
Örümcekli Sıralı Oya Alt Taraf

İki zincir çekiyoruz ve başına bir kez dolayıp 1 kutucuk yapıyoruz. İki tane ikili tırabzan örüyoruz. Bir zincir çekip örümcek çekiyoruz. Altı zincir çekip başına bir kez doluyoruz. Örümceğin tepesine batarak 2 ikili tırabzan örüyoruz ve yuva oluşturuyoruz. Tekrar örümcek çekiyoruz (çıkarken çektiğimizle aynı boyutta olmalı) ve tığ batısına girerek sık iğne ile kapatıyoruz.

Tekrar 2 zincir çektikten sonra başına 1 kez dolayıp tığ batısı yapar gibi yazmamıza batıyoruz. İki ikili tırabzan yapıyoruz. Bu şekilde 3 tane kutucuk oluşturuyoruz.

Sonra tekrar birinci paragrafta anlattığım gibi örümcek motifini yapımına geçiyoruz.

Sırası ile 1 örümcekli 3 kutucuk yapmak sureti ile ilerleyerek yazmamızın alt sırasını tamamlıyoruz.

Üst Sıra Oya Yapılışı

Örümcekli Sıralı Oya Üst Taraf
Örümcekli Sıralı Oya Üst Taraf

Şimdi üst sırasının yapımına geçiyoruz. Üst kısmı için belirlediğimiz ipimizi alarak alt sıramızda 6 zincir çekerek oluşturduğumuz yuvanın tepesine sabitliyoruz. Üç zincir çekiyoruz ve yuvanın içine batıp kapatıyoruz. Bunu toplamda 3 kez tekrarlıyoruz. Şimdi 2 zincir çekerek başına bir kez dolayıp yuvaya giriyoruz. İki ikili tırabzan örüyoruz.  Dört zincir çekiyoruz ve iki aradan girip zincirleri kapatıyoruz. İki zincir çekip yuvanın içine girip tekrar kapatıyoruz. Böylelikle üst oyamızın ortasına gelmiş bulunuyoruz. Tekrar 3 defa 3 zincir çekip aynı yuva içerisine kapatma işlemini uyguluyoruz. Dört zincir çekip devamında gelen 6 zincirli yuvanın içerisine geçiş yapıyoruz.

Bu yuvada ve diğer yuvalarda da yukarıda anlattığım gibi üst oyamızı örüp örümcekli sıralı oya örneğimizi bitirelim.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı