Oya Dantel Videoları

Örümcek Üzeri Zarif Motifli Tığ Oyası

Örümcek Üzeri Zarif Motifli Tığ Oyası
Örümcek Üzeri Zarif Motifli Tığ Oyası

İki sıradan oluşan altı örümcekli üstü pimpirik halkalı yeni zarif tığ oyası modelini inceleyeceğiz. Gerçi üst sırasında da ortadaki ağ görünümünü vermek için de örümcekler kullanılmış. Aslında ağırlıklı olarak örümceklerle yapılan bir güzel yazma kenarı oyası diyebiliriz.

Alt sırada örümcekler haricinde üstteki örümcekli pimpirikleri tutacak bir yaprak yapılmıştır. Bu yapılırken de uzun ilmeklere başvurulmuştur. Üst tarafta her bir çiçek motifi farklı renklerde işlenerek ortaya çok renkli bir tığ oyası çıkartılmıştır.

Tığ İşi Örümcek Üzeri Zarif Motifli Oya Yapımı

Alt sıraya tığ batısının üzerine ip sabitlenerek başlanmıştır. Bir örümcek çekilmiş ve tığın başına iki kez alınarak 2 kutucuk atlanıp üçüncüye kapatılmıştır. Aynı kutu içerisinde bir dörtlü tırabzanla yukarı çıkılmıştır. Bu tırabzan arasından girerek ipin ucu alınıp dibinde zincir çekip uzatarak toplamda 10 adet uzun ilmek elde edilmiştir. Boşta kalan ip alınarak toplanan ilmeklerin içinden geçirilerek birlikte kapatılmıştır. Üstüne 1 zincir ardından da 1 örümcek çekilerek üçüncü kutucuğa sabitlenmiştir.

Örümcekli Zarif Motifler Tığ Oyası
Örümcekli Zarif Motifler Tığ Oyası

Alt sıra bu şekilde tamamlandıktan sonra üst sıradaki pimpiriklerin yapılışına geçilmiştir. Oyanın ters kısmına dönülüp örümcek ve toplanan ilmeklerin birleştiği noktaya giriş yapılmıştır. Üzerine aynı boy 3 küçük örümcek çekilmiştir. Aynı noktaya bu örümcekler kapatılmıştır. 2 adet zincir çekilip düz yüze dönülmüştür. Örümceklerin iki kanadına da 2 zincir çekip kapatılarak pimpirikler yapılmıştır. Bir yandaki örümceğe geçiş de yine 2 zincirle sağlanmıştır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı