Örümcek Üstüne Şekerler Tığ Oyası Yapımı

Örümcek Üstüne Şekerler Tığ Oyası Örneği
Örümcek Üstüne Şekerler Tığ Oyası Örneği

Oya ve Dantel Dünyası kanalının örümcek üstünde şekerler tığ oyası örneğinin yapılışını buldum ve çok beğendiğim için hemen paylaşmak istedim. Örümcekler üzerine dikdörtgen biçimli rengarenk şekerler işlenmiş bir yazma ve kenar oyasının gerçekten çok şeker duracağını düşünüyorum. Siz de farklı tığ oyası örnekleri arıyorsanız bunun haricinde tığ işi papatya yapımını da sitemden inceleyebilirsiniz.

Videoda görüldüğü gibi şekerler, örümcekler üzerine konumlandırılmış. Burada örümceklerin ne kadar uzun olmasını istiyorsanız o kadar örümceklerin boylarını çekip uzatabilirsiniz.

Kenar Oyasının Yapımı

Yazmanın tığ batısını yaparak işe koyulalım. Tığ batısını yaptıktan sonra ikinci sırada sabitleyelim ve örümcek çekelim. Hemen yanındaki tığ batısından çektiğimiz örümceği sık iğne ile sabitleyelim. Bu şekilde aynı boyutlarda olmasına özen göstererek diğer örümcekleri de çekip kapatıyoruz.

Örümcek Üzerine Şeker Motifinin Yapımı

Şimdi üst kısma yani ikinci sıraya geçiyoruz. Bu sırada örümceklerimizi uzatacağız. Tığ ile sırası ile ilk dört örümceğe girerek çekip uzatıyoruz. Bu arada ikinci renk ipin de tığ da olmasına dikkat edin. İkinci renk ip ile örümceklerden ilmek alıp kapatıyoruz. 4 zincir çekip başına 2 sarıp örümceklerin orta kısmından girip 2-2 alıyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve araya girip bir pimpirik yapıyoruz. 2 zincir çekip başına bir kez dolayıp yuvaya girip ilmek alıyoruz. Bunu toplamda 8 kez yapıyoruz. Başına dolayıp kapattığımız yeşil örümceklerin ortasından da ilmek alıyoruz. Aldıktan sonra ilmeği bu 9 çektiğimiz ilmeklerin içinden çekiyoruz ve kapatıyoruz. Sonrasında başına ikinci pimpiriği yapalım. 4 zincir çekip yeşilin yuvasına girip sık iğne kapatıyoruz. 1 zincir çekip ipi kopartıyoruz ve şeker motifini tamamlıyoruz. Diğer şekerleri de aynı yöntemle yapıyoruz. Başlamadan önce ipi tığa sabitlemeyi unutmayınız.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı